Prof. Soroka: Musimy dbać o bezpieczeństwo kraju i przewidywać pewne sytuacje

– Po pierwsze: powinniśmy zacieśnić więzi z Grupą Wyszehradzką; po drugie: zacieśnić współpracę z Północą, Szwecją i Norwegią, które mają nowoczesną armię i pociągnąć to dalej na Południe – powiedział na antenie Telewizji Republika politolog, prof. Paweł Soroka.
Prof. Paweł Soroka, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, był gościem Marcina Bąka w "Wolnych Głosach".
"Historia różnych zamachów stanu pokazuje, ze niektóre miały źródła zewnętrzne"
Odpowiadając na pytanie o to, kto mógł być inspiratorem puczu w Turcji, politolog powiedział, że "historia różnych zamachów stanu pokazuje, ze niektóre miały źródła zewnętrzne". – Nie ma dowodów, ale nie można wykluczyć, ze był on inspirowany z zewnątrz, np. przez sąsiadów, a sąsiedzi to np. Rosja. Sytuacja w Turcji nie jest też obojętna Stanom Zjednoczonym – wskazał.
"Rola Stanów Zjednoczonych na pewno będzie się zmieniała"
Odnosząc się do kandydatury Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych i stosunków USA z krajami europejskimi w momencie wygranych przez niego wyborów, prof. Soroka zauważył, że "historia uczestnictwa USA w stosunkach międzynarodowych pokazuje, że były większe zaangażowania Stanów Zjednoczonych w politykę międzynarodową, chociażby za czasów prezydentury George'a W. Busha, ale były też okresy izolacjonizmu". – Stany Zjednoczone są w trudnej sytuacji ekonomicznej, wbrew temu, co by się sądziło. Te ostatnie wydarzenia, gdzie następuje pewna przepaść między białymi a czarnymi, która ma podłoże społeczne; klasa średnia czuje się zdegradowana, czyli narastają problemy wewnątrz Ameryki. Nowy prezydent będzie musiał zderzyć się z tymi problemami wewnętrznymi – wskazał politolog.
– Wracając do Trumpa, on rzeczywiście sygnalizuje, może nie tyle wycofanie się z Europy, ale ma pretensje, że kraje europejskie za mało wydają na zbrojenia, tak jakby "puszczał oczko" do Putina, że z Putinem można się dogadać, takie sugestie się tutaj pojawiły – ocenił gość Telewizji Republika. – Rola Stanów Zjednoczonych na pewno będzie się zmieniała – dodał.
"Musimy szukać nowych rozwiązań"
– My w położeniu jako Polska, geopolitycznym bardzo trudnym, niebezpiecznym, musimy szukać nowych rozwiązań – wskazał prof. Soroka. – Po pierwsze: powinniśmy zacieśnić więzi z Grupą Wyszehradzką; po drugie: zacieśnić współpracę z Północą, Szwecją i Norwegią, które mają nowoczesną armię i pociągnąć to dalej na Południe – powiedział. – Są tacy, którzy atakują koncepcję Międzymorza, ale trzeba próbować. Musimy dbać o bezpieczeństwo kraju i przewidywać pewne sytuacje – powiedział politolog.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Trump: Stany Zjednoczone pomogą państwom NATO, jeśli wypełniły one swoje zobowiązania
Stoltenberg odpowiada Trumpowi. "Solidarność między państwami jest kluczową wartością dla NATO"
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze

Bodnar przed nią drży, Ziobro szanował i stawiał na jej fachowość. Oto żelazna dama zawodów prawniczych

Polskie służby pomogą ustalić miejsce pobytu A. Mielnikawej z Rady Koordynacyjnej Białorusi

Bezpieczeństwo Polski zagrożone - pakt migracyjny

Skandaliczny wpis Giertycha o Annie W. Sędziowie RP: "oczekuje się pożądanych zeznań"

Zaćmienie słońca nad Polską w sobotę. Wiemy, gdzie będzie najlepiej widoczne