Gościem Ryszarda Gromadzkiego w programie "W punkt" był eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, prof. Ryszard Legutko. – Problem suwerenności jest kluczowy.(...) Każdy kraj oddaje część swej suwerenności na instytucję Unii Europejskiej.(...) Jednym wolne niemal wszystko, inni nie mogą nic.(...) Chodzi o zachowanie reguł w Unii, tj. konstytucji w Unii Europejskiej - mówił.
Nowa strategia polityczna Prawa i Sprawiedliwości
– Jest to nowy rząd, nowa ekipa, nowy premier i wizerunek. To już jest jakością polityczną. Chodzi o to by możliwie wyraźnie wyrwać się z formatu, w który nas wtłoczono. To rząd złożony z osób wykształconych - utrudnienie dla tych, którzy nas atakują. Zła strona jest taka, że my, tj. partia rządząca i zwolennicy, jesteśmy traktowani w Europie jako ciało obce. Jeśli da się nas zmarginalizować, zrobią wszystko by tego dokonać. Nie bagatelizowałbym nowych faktów w polityce. Należy grać na wszelkich dostępnych instrumentach - stwierdził prof. Legutko.
Artykuł 7. wobec Polski
– Na razie nie wygląda na to, by zostało przystopowane. Mamy prezydencję bułgarską. Nie oszukujmy się - Bułgaria to nie jest potężny gracz. Decyzja, czy sprawa Polska stanie na radzie nie jest decyzją bułgarską. Ich wszelkie przyjazne gesty, finalnie mogą one nie mieć znaczenia. Należę do grupy pesymistów. Widzę, że spór i walka o legitymizację pewnego światopoglądu wciąż się toczy. To proces znacznie dłuższy - omówił.
– Problem suwerenności jest kluczowy. Teoria jest prosta. Każdy kraj oddaje część swej suwerenności na instytucję Unii Europejskiej. Kwestia ustroju sądownictwa jest kwestią wyłącznie wewnętrzną. Jednym wolne niemal wszystko, inni nie mogą nic. Problem Węgier to nie jest wyłącznie problem regionalny. Chodzi o zachowanie reguł w Unii, tj. konstytucji w Unii Europejskiej - dodał profesor.
Perspektywy Unii Europejskiej
– Z jednej strony jestem analitykiem, filozofem. Z drugiej jestem jednak politykiem. Nie mam wiele czasu na refleksje. Ktoś kto do monoideologii nie pasuje, od razu odkładany jest na margines. Musimy walczyć o obronę zasady pluralizmu. Jest w Europie miejsce dla konserwatystów, klasyczne, chrześcijańskie. Czy to aż tak duże wymagania? Jakich czasów doczekaliśmy, że musimy tego bronić? - pytał.
Sankcje wobec Polski
– Nie ma żadnych możliwości traktatowych by tego dokonać. Nie mamy tu do czynienia z dyskusją publicystyczną, a z prawem. Kto będzie stwierdzał, że doszło do naruszenia praworządności. Jeśli oni to przeprowadzą, będzie to kolejna kompromitacja. Jeśli Unia ma przetrwać, należy szanować reguły. Jakkolwiek różnimy się ideologicznie, przestrzegajmy fundamentalnych reguł - kontynuował.
Sytuacja Ryszarda Czarneckiego
– Obecnie pięć grup politycznych jest przeciw. Prawdopodobnie pojawi się wniosek o usunięcie Ryszarda Czarneckiego z pozycji wiceprzewodniczącego. Chodzi o komentarz polityczny pod adresem europosłanki PO. Różne słowa padają, zwłaszcza w polityce. Pod adresem Prawa i Sprawiedliwości padały znacznie gorsze określenia. Uważają, że wszystko mogą - podsumował prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.