– To jest sygnał, że, aby być politykiem należy dbać o dobro wspólne, jeśli o to nie dbasz to znaczy, że nie jesteś politykiem. To wyzwanie do budowania relacji. Trzeba przywrócić szacunek i zaufanie do roli polityka! powiedział prof. Zbigniew Krysiak, który był gościem red. Wojciecha Kościaka w programie "Wolne Głosy po południu".
– Instytut Myśli Schumana zaproponował Wielkanoc Bez Granic, zachęcamy państwa, abyście zapraszali na śniadanie wielkanocne cudzoziemców, którzy pracują w Polsce. Celem jest integracja z osobami, które przebywają w Polsce, aby w te sposób integrowały się z nami, aby poznawali naszą kulturę. Tym samym unikniemy ryzyka powstawania gett, co tworzy problemy społeczne.
Obserwujemy migracje w Europie i imigrantów będzie coraz więcej. W przedwojennej Polsce współistniało razem wiele narodów, w myśl R. Schumana - Wspólnota Narodów Europy dąży właśnie do tego, aby ludzie czuli się jak we wspólnocie – powiedział Zbigniew Krysiak.
Rober Schuman to święty w garniturze?
– W tej chwili trwa jego proces beatyfikacyjny, takich postaw jak jego potrzebuje świat. Świat potrzebuje świętości w codziennym życiu. Model sługi społecznego bardzo jest potrzebny. Cały czas mamy deficyt w zakresie służby drugim. W modlitwie za wstawiennictwem Schumana, którą nam daje kościół pojawia się następujące wezwanie „prosimy ucznia Chrystusa w polityce” - to jest sygnał, że, aby być politykiem należy dbać o dobro wspólne, jeśli o to nie dbasz to znaczy, że nie jesteś politykiem. To wyzwanie do budowania relacji. Trzeba przywrócić szacunek i zaufanie do roli polityka! – przekonywał gość
Jak Unia Europejska ma się do idei Wspólnoty Narodów Europy?
Profesor stwierdził, -że ujęcie Europy w ramach obecnej wspólnoty narodów jest zupełnie odmienne. Wspólnota odwołuje się do celów Altiero Spinellego, którego celem było usunięcie chrześcijańskich wartości, to agresywna ideologia. Zamierza na siłę usunąć przestrzeń związaną z wartościami z przestrzeni publicznej. Instytut Myśli Schumana, zachęca aby wyjść do Europy z sztandarem Schumana.
Wielkanoc Bez Granic odbędzie się po raz pierwszy?
Tak. Drugi razy odbyła się Wigilia Bez Granic. Uczestniczyło w niej ok. 3 tys. polskich rodzin i cudzoziemców. Dzięki różnym mediom mogliśmy stworzyć akcję promocyjną. Chcemy, aby ta tradycja zaistniała podczas Wielkanocy – mówił Krysiak
Chyba nie jest tak źle z nasza tolerancją?
Polacy są bardzo otwarci, to pokazują te liczby. Polacy chętnie angażują się w pomoc. Jeśli się tak zdarzy, że nie będziemy mogli zaprosić do naszych domów cudzoziemca, to porozmawiajmy o tym w domach. Otwórzmy nasze serca – zakończył Profesor.