Przejdź do treści

Prof. Fałkowski: Wojsko to duch. Jeśli żołnierz nie wierzy, w to co robi, jego służba nie ma sensu

Źródło: Telewizja Republika

— Zróbmy dobrą, ciekawą, ważną konferencję naukową i przypominajmy tegoż człowieka w publikacjach popularno-naukowych i historycznych — mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej na antenie Telewizji Republika w nawiązaniu do konferencji naukowej "Błękitna Armia i jej dowódca gen. Józef Haller". Prof. Wojciech Fałkowski był gościem Marcina Bąka w „Wolnych głosach wieczorem”.

BŁĘKITNA ARMIA

Celem konferencji „Błękitna Armia i jej dowódca gen. Józef Haller” jest przedstawienie międzynarodowej sytuacji politycznej w ostatnich latach I wojny światowej w kontekście utworzenia we Francji Armii Polskiej (zwanej „Błękitną Armią”), przedstawienie wsparcia Francji dla polskich dążeń niepodległościowych w czasie Wielkiej Wojny.

Podczas konferencji zostaną poruszone zostaną kwestie organizacji, struktury i działań bojowych „Błękitnej Armii” na polach bitew I wojny światowej we Francji i w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Niezwykle istotne jest również pokazanie wpływu przybycia wiosną 1919 roku do Polski wpływu Armii Hallera na walki o granice odrodzonego państwa polskiego.

LEGENDA JÓZEFA HALLERA

– Wiemy o niej mało, ponieważ legenda Józefa Piłsudskiego przyćmiła generała Hallera i prawicową, endecką część sceny politycznej i wojskowej. Haller wystąpił przeciwko marszałkowi i potępił zamach stanu, więc to nie przyczyniło się do dobrej sławy w obozie Piłsudskiego. Druga sprawa jest taka, że prawica i endecja były znienawidzone przez tamtejsze środowisko. To był „indeks indeksów” – mówił podsekretarz stanu w MON na antenie Telewizji Republika.

– To nieco szerszy problem. Patrząc na poczet wybitnych dowódców I wojny światowej, jest tam bardzo wielu wojskowych oraz osobowości politycznych. Polskich dowódców nie ma w tej galerii wielkich wodzów i najwyższy czas, abyśmy upomnieli się o Józefa Hallera. Trzeba wysławić go jako wielkiego człowieka, wybitnego dowódcę i dobrego, znaczącego polityka. Zróbmy dobrą, ciekawą, ważną konferencję naukową i przypominajmy tegoż człowieka w publikacjach popularno-naukowych i historycznych – dodał prof. Fałkowski.

LEKCJA HISTORII

Jak stwierdził polityk, konferencja to nic innego jak "lekcja historyczna dla całej Polski i wszystkich Polaków – jest ona taka, żebyśmy się jednoczyli w wielkich celach. Tak robił właśnie sam zainteresowany generał, który nie bez przyczyny stał się jednym z najwybitniejszych generałów i liderów wojskowych w Polsce".

– Cele geograficzne i wysiłku zbrojnego Piłsudskiego i Hallera nie były odmienne. Co więcej, panowie i ich zwolennicy zgadzali się, że silna Polska jest niemożliwa bez dostępu do morza bałtyckiego – zaznaczał gość Marcina Bąka.

– Generał o którym mowa, zasłużył się również w tworzeniu tzw. armii ochotniczej. To był świetny organizator jednostek tworzonych na ostatnią chwilę. Miał już wtedy opinię wodza, ale nie wykazał się swoim świetnym instynktem lidera — aż do wtedy. Ponadto potrafił przyjaźnić się z ludźmi, przemawiać do nich, organizować „tkankę” społeczną, która miała wielki wpływ na morale i samopoczucie podległych mu ludzi – kontynuował profesor.

PRZESZŁOŚĆ VS. TERAŹNIEJSZOŚĆ

– Wojsko to jest duch. Jeśli żołnierz nie wie, dlaczego ma bronić kraju i nie ma w tym żadnych emocji patriotycznych, obywatelskich, to traci to jakikolwiek sens. Ta armia może istnieć wyłącznie, jeśli etos żołnierza jest postawiony wysoko. Szkoła ma obowiązek kształtować taką postawę i morale — jej zniszczenie to dewastacja armii. Drugą sprawą jest wyposażenie, rzemiosło. Muszą umieć się posługiwać sprzętem, w który są wyposażeni oni oraz inne, obce armie i wreszcie muszą szkolić myśl technologiczną – dodał na koniec.

Telewizja Republika

Wiadomości

We Włoszech odbyły się manifestacje związane z trzecią rocznicą napaści Rosji na Ukrainę

Bagiński: Donald Trump potwierdził nasz sojusz oraz budowę Fort Trump

Stan zdrowia Papieża Franciszka nadal krytyczny

Poseł od Tuska chce "ściszyć" kościelne dzwony

Lis chciał upokorzyć prezydenta Dudę, ale „Boli, że Trump zaprosił Dudę, a Tuska nie”

Czołowe zderzenie dwóch aut. Jeden z kierowców nie przeżył

Wybory w Niemczech. Wygrywa CDU 29 proc., przed AFD 19,5 proc. i SPD 16 proc.

Groza na przejeździe kolejowym! Bus staranowany przez szynobus

Fort Trump wraca na agendę | Bitwa Polityczna

Prof. Cenckiewicz: Estoński wywiad potwierdza ustalenia ws. współpracy SKW z FSB

Semka: Ameryce nie jest na rękę, aby w Polsce była wojna domowa

Michał Rachoń: Lewicowe media znów szerzą kłamstwa na temat wypowiedzi Trumpa

Zełeński przestanie być prezydentem Ukrainy? Może ustąpić nawet natychmiast!

Ktoś w to uwierzy? Kandydat na kanclerza chce "podpisać polsko-niemiecki traktat o przyjaźni"

Nawrocki o spotkaniu Duda-Trump: nasz prezydent jest mężem stanu

Najnowsze

We Włoszech odbyły się manifestacje związane z trzecią rocznicą napaści Rosji na Ukrainę

Lis chciał upokorzyć prezydenta Dudę, ale „Boli, że Trump zaprosił Dudę, a Tuska nie”

Czołowe zderzenie dwóch aut. Jeden z kierowców nie przeżył

Wybory w Niemczech. Wygrywa CDU 29 proc., przed AFD 19,5 proc. i SPD 16 proc.

Groza na przejeździe kolejowym! Bus staranowany przez szynobus

Bagiński: Donald Trump potwierdził nasz sojusz oraz budowę Fort Trump

Stan zdrowia Papieża Franciszka nadal krytyczny

Poseł od Tuska chce "ściszyć" kościelne dzwony