Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Ustawę dekomunizacyjną Sejm przyjął 1 kwietnia. Dokument przewiduje, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za przyjęciem projektu głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa nie obejmuje jednak pomników, obelisków i tablic pamiątkowych. CZYTAJ WIĘCEJ
Procedury przyjęte przez ustawodawcę przewidują, że w przypadku nadania nazwy propagującej ustrój totalitarny wojewoda, korzystając z uprawnień nadzorczych, będzie uchylał niezgodne z prawem uchwały, a następnie w przypadku gdy organ odpowiedniego samorządu terytorialnego w terminie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia nadzorczego, nie nada nowej nazwy, wojewoda - po zasięgnięciu opinii IPN bądź Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - zarządzeniem zastępczym nada nazwę zgodną z ustawą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ustawa dekomunizacyjna w Senacie. Żaryn: To świadectwo mentalnej zmiany Polaków
Wiceszef MSWiA: Policja będzie wolna od komunistycznych symboli
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Kurski: jednego dnia Sutryk popiera Trzaskowskiego, drugiego przychodzi po niego CBA. To sprawka Tuska.