Prezydent podpisał "pomostową" ustawę medialną. Powstanie Rada Mediów Narodowych
Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. pomostową ustawę medialną, która wprowadza nową instytucję – Radę Mediów Narodowych. Będzie ona powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Rada Mediów Narodowych ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch – prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Ustawa zacznie obowiązywać od 5 lipca.
Ustawa określa również ustawowe wymagania wobec kandydata na członka RMN. Członkiem RMN może zostać osoba, która: ma obywatelstwo polskie, wyróżnia się wiedzą i doświadczeniem w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów, nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej
Mała ustawa medialna
W grudniu Sejm przegłosował tzw. małą ustawę medialną, której zapisy obowiązują wyłącznie do 30 czerwca. Ustawa zakładała m.in., że nowe zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych będzie powoływał i odwoływał "minister właściwy do spraw Skarbu Państwa”. Terenowymi oddziałami Telewizji Polskiej będą natomiast kierować dyrektorzy wybrani przez jej zarząd. Rady nadzorcze będą składać się z trzech członków.
Ustawa zakładała również skrócenie kadencji obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia, których mandat wygasł w dniu wejścia w życie noweli.