Prezydent odznaczył Stefana Mustafę Abramowicza, najstarszego polskiego ułana
Przebywający w Wielkiej Brytanii Stefan Mustafa Abramowicz został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei szef MON Antoni Macierewicz awansował najstarszego żyjącego polskiego ułana na stopień porucznika.
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, uroczystość odbyła się w Konsulacie Generalnym RP w Manchestrze. Awans oficerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski wręczył Stefanowi Mustafie Abramowiczu prezydencki minister, prof. Krzysztof Szczerski.
Stefan Mustafa Abramowicz urodził się 20 stycznia 1915 roku w Klecku (woj. Nowogródek) w rodzinie polskich Tatarów. 15 września 1937 r. został powołany do odbycia czynnej służby wojskowej i skierowany do 1. (tatarskiego) szwadronu 13. Pułku Ułanów Wileńskich w Nowej Wilejce. Po wybuchu II wojny światowej, jako ułan, w składzie macierzystej jednostki brał udział w walkach z Niemcami na Mazowszu i Lubelszczyźnie.
Stefan Mustafa Abramowicz, najstarszy żyjący polski ułan, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. pic.twitter.com/wq2OGKy5Cg
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) July 12, 2016
27 września 1939 roku Stefan Mustafa Abramowicz dostał się do niewoli sowieckiej. Przekazany funkcjonariuszom NKWD jako jeniec, został przewieziony na Białoruś do Mińska, a następnie do obozu jenieckiego dla szeregowców w Kozielsku. Po dwumiesięcznym śledztwie został w listopadzie 1939 roku skierowany do prac przy naprawie dróg i remoncie lotnisk w rejonie Lwowa i Przemyśla. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej ewakuowany w lipcu 1941 roku, w kolumnie marszowej, do obozu jenieckiego w Starobielsku. Następnie na mocy układu Sikorski -Majski został zwolniony z obozu i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych formowanych w ZSRR. W kwietniu 1942 r. wraz z armią, dostał się poprzez port w Krasnowodzku do Iranu. Przez Irak i Palestynę dotarł do Egiptu.
Po przeszkoleniu służył jako czołgista w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich 2. Warszawskiej Brygady Pancernej. Od kwietnia 1944r. uczestniczył w walkach II Korpusu Polskiego we Włoszech. Walczył m.in. o Monte Cassino. Zdemobilizowany został w styczniu 1947 roku w stopniu starszego ułana. Ze względu na zajęcie Wileńszczyzny przez sowietów pozostał na emigracji, w Wielkiej Brytanii. W 1971 r. odwiedził pierwszy raz po wojnie swoje rodzinne strony. W 1984 r. władze polskie na uchodźstwie nadały Mu stopień plutonowego w porpusie podoficerów kawalerii. W 2000 r. uhonorowany został jako kombatant pierwszym stopniem oficerskim.
@KSzczerski @prezydentpl @mon_pl @PolishEmbassyUK pic.twitter.com/2U1UhMUnA2
— PLinManchester (@PLinManchester) July 12, 2016