W środę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Andrzej Duda nadał autorom Raportu o stratach wojennych odznaczenia państwowe. Odparł też na ostatnią haniebną wypowiedź Donalda Tuska na temat reperacji. "To wstyd!" - skwitował.
"Nie ma takiej polskiej rodziny, która nie poniosłaby strat w czasie II wojny światowej. Nie ma takiej polskiej rodziny, w której ktoś by nie zginął, nie został zamordowany. A niektóre rodziny przestały w ogóle istnieć, tak jak kilkanaście rodzin w spacyfikowanej 80 lat temu przez Niemców wsi Wanaty, do której dziś pojadę. Rodzin, które zostały w całości wymordowane", powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent udekorował autorów i osoby uczestniczące w zredagowaniu i opublikowaniu raportu o polskich stratach wojennych odznaczeniami państwowymi i podziękował zespołowi. Opublikowany 1 września 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie raport o polskich stratach wojennych był przygotowywany od września 2017 r. przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Kierował nim poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). W pracach uczestniczyło ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.
Takie straty poniosła Polska...
Ogólna kwota strat Polski w czasie II wojny światowej poniesionych w wyniku niemieckiej agresji to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów - wynika z raportu.
"Jest to bilans gigantycznych strat. Te straty powinny być wyrównane. Nikt uczciwy i sprawiedliwy nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dziękuję państwu, nie tylko za to, że jesteście patriotami Rzeczypospolitej, ale także za to macie ducha gotowości do realizacji polskiej racji stanu. Dziękuję, że jesteście państwo uczciwymi ludźmi, którzy wiedzą co to jest sprawiedliwość", wskazał. Podkreślił, że "sprawa reparacji nie została załatwiona i nie jest zamknięta".
"Dziękuję za udział w realizacji tego dzieła, które stanowi z całą pewnością element wypełniania polskiej racji stanu. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Zrealizowaliście państwo pracę wielką. Dzieło, które wspólnie państwo przygotowaliście, śmiało można powiedzieć, jest monumentalne, jeśli weźmie się pod uwagę jego rozmiary. Nie da się przecenić jego wartości historycznej, nie da się przecenić także jego wartości politycznej, również i na przyszłość. Jestem za to ogromnie wdzięczny", powiedział prezydent zwracając się do odznaczonych.
I dodał: "nie tylko dlatego, że trzeba było po prostu wykonać żmudną niezwykle pracę naukową, obliczeniową, szacunkową, bardzo często na podstawie szczątkowych danych, ale dziękuję także za odwagę".
Podziękował za decyzję o powstaniu Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. "W istocie strata wojenna to nie tylko to, co zostało bezpośrednio zniszczone, ale to także wszystko to, co Polska straciła po II wojnie światowej, jako tak dalece cofnięta w rozwoju poprzez wszystkie zniszczenia, poprzez straty, które w wyniku II wojny i niemieckiej agresji powstały, poprzez to, czego nie mieliśmy, a co mogliśmy mieć, gdyby nie niemiecka napaść na Polskę w 1939 r., gdyby nie bestialstwo niemieckie, gdyby nie niemieckie ludobójstwo na polskiej ziemi i na polskim narodzie (...)", mówił prezydent.
Odpowiedź na słowa Tuska!
Prezydent odniósł się do haniebnej wypowiedzi premiera Donalda Tuska ws. reparacji, który powiedział, że "w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu".
Ocenił, że to "wstyd, że premier dzisiaj wybrany w demokratycznych wyborach pozwala sobie na takie stwierdzenie". "Bo sprawa nie została załatwiona i sprawa nie jest zamknięta", podkreślił.
Prezydent przypomniał, że "Niemcy w Polsce niszczyli i grabili", a polscy rolnicy i robotnicy przymusowi w III Rzeszy wykonywali podczas wojny "niewolniczą pracę w niemieckich wsiach, u bauerów. Harowali ciężko, by budować dobrobyt III Rzeszy" - podkreślił.
"Nie należy się im za to żadne zadośćuczynienie? Nie wolno o tym pamiętać, bo dziś Niemcy są potężnym krajem i mają dziś największą gospodarkę w Europie? To jest uczciwość i sprawiedliwość współczesnej Europy? Bo ktoś twierdzi, że Polska powiedziała, że nie chce niczego od NRD?", wskazał.
W wyniku działań wojennych i okupacji niemieckiej straty w dobrach kultury i dziełach sztuki wyniosły około 19 mld 310 mln zł - w raporcie podkreślono, że są to także "nieodwracalne zniszczenia w muzeach, muzyce, plastyce, literaturze, filmie, przedmiotach kultu religijnego".
Odznaczeni zostali:
za zasługi w dokumentowaniu prawdy o najnowszej historii Polski
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Paweł BARANOWSKI
Mirosław KŁUSEK
Józef MENES
Paweł POŃSKO
Jan SZTAUDYNGER
Konrad WNĘK
Lidia ZYBLIKIEWICZ
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Zbigniew BRODACZEWSKI
Tomasz CERAN
Michał GÓRAS
Aldona GÓŹDŹ
Romuald GROMULSKI
Robert JASTRZĘBSKI
Lidia KOCHANOWICZ–MAŃK
Paweł KOSIŃSKI
Elwira LASKOWSKA
Cecylia LESZCZYŃSKA
Tomasz LUTEREK
Piotr OLECHOWSKI
Tomasz PANFIL
Konstancja PLESKACZYŃSKA
Adam PLESKACZYŃSKI
Marcin PRZEGIĘTKA
Tomasz SUDOŁ
Janusz WALIŚ
Tadeusz WOLSZA
Dariusz ZARZECKI
za zasługi w służbie zagranicznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Jacek ROSA
Film z wydarzenia -> Odznaczenia państwowe dla autorów i twórców Raportu o stratach wojennych
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie