- To organizacje obywatelskie tętniły pulsem, dążącym do niepodległej Rzeczpospolitej - powiedział w poniedziałek Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami instytucji obywatelskich oraz organizatorami kampanii społecznych z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
- To właśnie Państwa działalność, to właśnie wszystko to, co Państwo przez te 100 lat i wcześniej zrobiliście dla Rzeczpospolitej, predestynuje właśnie was do tego, by w tę setną rocznicę się włączyć i by tę wielką, wspaniałą atmosferę patriotyczną, historyczną, propaństwową, proniepodległościową, prosuwerennościową w tę setną rocznicę budować - podkreślił Prezydent.
- Byliście Państwo w walce o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą zawsze; byliście Państwo również i w budowaniu suwerennej, i niepodległej Rzeczpospolitej - dodał.
Jak mówił, to właśnie działalność organizacji obywatelskich takich jak „Sokół”, takich jak rodzące się polskie harcerstwo, polski skauting, czy takich, jak związki strzeleckie, czy innych, które prowadziły działalność organiczną, czy to w zaborze austriackim, czy w zaborze pruskim, czy organizacji podziemnych w zaborze rosyjskim. - To one cały czas tętniły tym pulsem, dążącym do niepodległej Rzeczpospolitej. To one organizowały ludzi w wielkim marzeniu, które przeradzało się w działanie ku niepodległej, suwerennej Rzeczpospolitej - zaznaczył Andrzej Duda.
Oprawę spotkania zapewniła Orkiestra Wielkich Bębnów. Podczas koncertów zespół wykorzystuje wyjątkowe na skalę światową konstrukcje wielomembranowego bębna. Na jednym z nich Prezydent Andrzej Duda wybił „Puls Niepodległości”. Następnie do wybicia ,,Pulsu Niepodległości” w obecności Pary Prezydenckiej poproszonych zostało pięciu przedstawicieli różnych pokoleń.
W Pałacu Prezydenckim zaprezentowała się orkiestra złożona z 6 wielkich bębnów o średnicy 2-2,5 metra wraz z innymi instrumentami (klarnet, dybuch, ligawka, lira korbowa, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja). Muzycy wykonali kilka zaaranżowanych na ten skład kompozycji Karola Szymanowskiego m.in. „Żołnierz, ja Ci żołnierz”, „Hej, zabujały się dzikie łabędzie”.