- Jest bardzo ważny dla polskich pacjentów akt prawny, który będzie się znajdował w gestii ministra zdrowia. To fundusz ratunkowy, który będzie dysponował środkami na konkretne, trudne przypadki - powiedział prezydent Duda podczas uroczystości.
Prezydent podpisał ustawę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Brał w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sejm uchwalił ustawę 7 października.
Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto Fundusz ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.
Dysponentem Funduszu Medycznego będzie minister zdrowia. W jego ramach wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.
Ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od 2021 r.
.@AndrzejDuda (@prezydentpl): Ta ustawa o Funduszu Medycznym była jednym z przedmiotów dyskusji w trakcie kampanii wyborczej. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) October 20, 2020
Prezydencka ustawa o Funduszu Medycznym podpisana. pic.twitter.com/OCGViQtvKJ
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 20, 2020
PAD: projekt ustawy o Funduszu Medycznym (4 mld zł rocznie od 2021, 2020 - 2 mld) skierowany do Sejmu
— Karol Darmoros (@KarolDarmoros) June 23, 2020
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie