W Sejmie odbyło się dzisiaj pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Po wystąpieniach przedstawicieli klubów oraz przegłosowaniu wniosku o odrzuceniu ustawy w pierwszym czytaniu, została ona odesłana do Komisji Finansów Publicznych.
Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie dzisiaj przed południem. W porządku obrad jest m.in. debata nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, prezydenckim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2015.
Podczas obrad Sejmu, partia Nowoczesna zgłosiła wniosek o odrzucenie prezydenckiego projektu ustawy w pierwszym czytaniu, gdyż jak tłumaczył lider partii, nie jest to jego zdaniem dobre rozwiązanie dla przyszłych pokoleń, a szczególnie dla kobiet. Czytaj więcej
W popołudniowym głosowaniu Sejm odrzucił jednak ten wniosek o odrzucenie ustawy większością 237 głosów i prezydencki projekt został odesłany do Komisji Finansów Publicznych.
60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn
Zasadniczą propozycją zawartą w projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw jest przywrócenie wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce do końca 2012 r. Wiek przechodzenia na emeryturę będzie więc zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany te obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS) – czytamy na stronie prezydent.pl
Obecnie wiek emerytalny ma wynosić 67 lat, ale stan ten zostanie osiągnięty dopiero w 2020 (dla mężczyzn) i 2040 (dla kobiet), ponieważ reforma podwyższająca wiek emerytalny jest wprowadzana stopniowo.
Czytaj więcej o debacie w Sejmie: