Prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, mówił na antenie TOK FM o swojej wczorajszej rozmowie z Andrzejem Dudą. – Wystąpiłem w podwójnej roli - prezesa rozmawiającego z prezydentem i prawnika rozmawiającego z prawnikiem – oświadczył.
Andrzej Duda i prezes TK rozmawiali w czwartek przy okazji uroczystości wręczenia nominacji sędziowskich w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami, trwało blisko godzinę. Prof. Rzepliński zdradził na antenie TOK FM, że rozmowa dotyczyła "generalnie konstytucji".
– Prezydent nie przyjął ślubowania od wszystkich sędziów. Akt ślubowania jest niezbędny, by podjąć obowiązki służbowe i o tym rozmawialiśmy, jak ten problem rozwiązać – oświadczył prof., Rzepliński, dodając, że Andrzej Duda "uznaje wszystkie racje przemawiające za trwałością TK".
Nowelizację ustawy o TK, którą Senat zatwierdził przed świętami Bożego Narodzenia, prezydent podpisał 28 grudnia. Zgodnie z nowymi przepisami TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia TK wydawane w pełnym składzie mają zapadać większością 2/3 głosów. Zgodnie z nowelą także Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK ma podejmować uchwały większością 2/3 głosów. Ustawa dopuszcza orzekanie w mniejszym składzie, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.
W składzie 7 sędziów ma być oceniana zgodność ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawowej. Z kolei w składzie 3 sędziów będą zapadały decyzje o nadawaniu biegu skargom konstytucyjnym oraz wnioskom o stwierdzenie konstytucyjności, z którymi wystąpił organ samorządu terytorialnego, związek zawodowy, organizacja pracodawców, kościół lub inny związek wyznaniowy. Skład trzyosobowy będzie podejmował też decyzje w sprawach wyłączenia sędziego. Wnioskodawcy proponują, by na wniosek uczestnika postępowania Trybunał rozpoznawał sprawy na rozprawie, co powinno wzmocnić realizację zasady jawności postępowania.
Projekt doprecyzowuje, że kandydatów na prezesa Trybunału może zgłosić co najmniej 3 członków Zgromadzenia, a każda osoba może zgłosić tylko jednego kandydata. Sędziowie TK mają składać ślubowanie wobec Marszałka Sejmu.