Przejdź do treści
Premier dziękuje Terytorialsom: To bardzo budujący obraz
Twitter/MON

– Dzięki m.in. żołnierzom WOT możemy luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia na bardzo wielu polach działań walki z koronawirusem - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu pod Warszawą.



– To co dzisiaj tutaj mogłem zobaczyć, to bardzo budujący obraz. Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z Covidem żołnierze WOT, i nie tylko, wchodzą w pewną przestrzeń, która pozwala luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia - powiedział Morawiecki.

Dodał, że dzięki działaniom punktów pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa, takich jak ten w Zegrzu, "mamy do czynienia z uwolnieniem tysięcy ludzi, którzy mogą wykonywać czynności charakterystyczne dla służby zdrowia". Podkreślił, że wydajność punktów pobrań drive-thru jest bardzo wysoka i jednocześnie stworzone warunki sanitarne są odpowiednie.

#Kraj | #WojskoPolskie #Bezpieczeństwo #Zdrowie #Koronawirus #media @MON_GOV_PL #włączprawdę z #TVRepublika https://t.co/HcSbZRQVjp

— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) October 20, 2020

– Mamy już ponad 1300 żołnierzy zaangażowanych w bezpośrednie wsparcie służb medycznych - zaznaczył premier.

Jak podkreślił, punkty drive-thru są "tak logistycznie zorganizowane", aby można było w przyszłości dokonywać w nich szczepień.

– Myślimy o tym jak ułożyć cały proces od strony społeczeństwa, żeby w szybki sposób - kiedy już będą dostępne szczepionki - przeprowadzić cały proces szczepień - powiedział szef rządu.

Premier zaznaczył, że sprawnie zorganizowanej pracy WOT pomaga też Żandarmeria Wojskowa.

– Pamiętajmy - wszyscy musimy trzymać się tych zasad w sposób zdyscyplinowany. To dzięki temu chronimy siebie, chronimy innych. To jest ta solidarność w praktyce - powiedział Morawiecki w Zegrzu.

Jak zaznaczył, musimy przestrzegać tych zasad, ponieważ zgodnie z badaniami, z którymi się zapoznał, noszenie maseczek i wszystkie inne obostrzenia mają sens, ponieważ zmniejszają współczynnik transmisji. – I dlatego potrzebujemy dziś szybkich regulacji, które wzmocnią nasze wysiłki w walce z Covid-19 - dodał szef rządu.

 

???? Premier @MorawieckiM: Mamy ponad 1300 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowanych w bezpośrednie wsparcie
służb medycznych. Żołnierze @terytorialsi pomagają też w Domach Pomocy Społecznej. To bardzo skuteczna, bardzo budująca praca. Bardzo za to dziękuję. pic.twitter.com/szIJuV58y3

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 20, 2020

Premier powiedział, że po poniedziałkowej wizycie w bazie Agencji Rezerw Materiałowych pod Tomaszowem Mazowieckim i po wtorkowej wizycie w Zegrzu wie, że jest wsparcie specjalistów, osób zaangażowanych, zmotywowanych - zajmujących się kombatantami, seniorami, osobami starszymi, ale także dokonujących na masową skalę testów, wymazów.

– To jest bardzo potrzebne, żeby jak najszybciej zmniejszyć transmisję Covid-19 - ocenił. "Dziękuję bardzo wszystkim" - dodał.

Uczestniczący we wtorkowym spotkaniu wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że w przeciwdziałaniu pandemii wojsko będzie nadal wspierać służby cywilne i samorządy.

– Żołnierze będą zastępować cywilnych specjalistów medycznych w punktach pobierania wymazów – mówił Skurkiewicz.

– Będziemy luzować wysokiej klasy specjalistów - ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy - i w to miejsce będą wchodzić żołnierze, w całym kraju tworząc punkty wymazowe „Test and go” – powiedział wiceszef MON.

Podkreślił, że wojsko od początku pandemii uczestniczy w działaniach przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-19. – To tysiące żołnierzy, którzy każdego dnia służą i pomagają obywatelom, cywilom – zauważył wiceminister.

Zaznaczył, że w działaniach tych biorą udział nie tylko WOT, ale także wojska operacyjne, żołnierze podlegli Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz wojskowa służba zdrowia, w tym 14 szpitali, wojskowe ośrodki medycyny prewencyjnej i sześć lotniczych zespołów ratowniczych wspierających Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Skurkiewicz zwrócił uwagę, że żołnierze udzielają także pomocy logistycznej, wspierają samorządy i domy pomocy społecznej, opiekują się też najstarszymi kombatantami. – Bardzo mocno angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia i będziemy w dalszym ciągu to realizować – zapewnił wiceszef MON.

Zadeklarował, że te działania będą prowadzone tak długo, jak bezie trwała pandemia koronawirusa. "Oby jak najkrócej" - zaznaczył wiceszef MON.

 

PAP

Wiadomości

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Najnowsze

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK