Premier Szydło: Europa Środkowo-Wschodnia zdaje sobie sprawę z tego, że teraz jest jej czas
W poniedziałek premier Beata Szydło w Łańcucie wzięła udział w konferencji „10 lat Deklaracji Łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość”.
– Nadszedł moment, kiedy tak naprawdę rozpoczynamy realizację inwestycji Via Carpatia, szlaku o strategicznym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej – powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas otwarcia konferencji. Jak dodała szlak Via Carpatia wpisuje się doskonale w szanse, które otwierają się przed naszym regionem.
Prezes Rady Ministrów przypomniała, że minęło już 10 lat od zawarcia deklaracji łańcuckiej, która powstała z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
– Te 10 lat szlaku Via Carpatia od momentu, kiedy deklaracja łańcucka została podpisana, przygotowana, ten czas nie został zmarnowany. Ale teraz przychodzi ten najważniejszy moment, kiedy rozpoczynamy tak naprawdę realizację tej inwestycji - podkreśliła premier Szydło. Według szefowej rządu Via Carpatia staje się inwestycją, która będzie miała strategiczny charakter dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ otwiera nam drogę na świat i jest symbolem polskiego rozwoju. Chcemy się rozwijać. To jest nasze zadanie, to jest nasz cel - podkreśliła. Oceniła, że Polska ma ogromną szansę przed sobą, ma ogromny potencjał.
"Via Carpati była również tematem rozmów podczas szczytu Chińska Republika Ludowa - Europa Środkowo-Wschodnia"
Zdaniem premier Beaty Szydło „Europa Środkowo-Wschodnia zdaje sobie sprawę z tego, że teraz jest jej czas, to jest czas na to, abyśmy wykorzystali naszą szansę. I właśnie ten szlak wpisuje się doskonale w te szanse, które otwierają się przed naszym regionem". Premier zaznaczyła również, że szlak ma niezwykle strategiczne i ważne znaczenie i był również tematem sobotnich rozmów podczas szczytu Chińska Republika Ludowa - Europa Środkowo-Wschodnia (16+1) w Rydze.
Via Carpatia to kluczowy transeuropejski korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem Europy północnej i południowej, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji.
Hołd dla Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej
Podczas wizyty na Podkarpaciu premier Beata Szydło odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, k. Łańcuta. Szefowa rządu złożyła wieniec przed pomnikiem upamiętniającym Ofiary Holocaustu i ich anonimowych Wspomożycieli oraz zapaliła znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu. Następnie zwiedziła Muzeum w towarzystwie dyrektor placówki, dr Anny Stróż.