Premier Szydło: Chciałabym, aby dyskusja o Donaldzie Tusku nie przykryła radosnego świętowania
– Ja przede wszystkim bym chciała, aby dyskusja o obecności pana Donalda Tuska na tych uroczystościach nie przykryła tego, co najważniejsze, czyli tego radosnego świętowania i mówienia o tym, co najważniejsze - o Polsce, o Polakach, o naszych wspólnych sprawach, o niepodległości - oświadczyła premier w Radiu RMF FM.
– Jeżeli pan Donald Tusk uznał, że chce wziąć w nim udział, to ja mogę tylko powiedzieć tak: dobrze, że były premier RP ma taką refleksję, że tutaj w Polsce, nad Wisłą, w Warszawie są dla Polaków ważne sprawy - stwierdziła. – Mam nadzieję, że na tym świętowaniu nie skończy się, tylko również, jako przewodniczący Rady Europejskiej, będzie zawsze pamiętał o tym, że warto o Polskę dbać i zabiegać - dodała.
Premier życzyła też wszystkim rodakom, żeby "byli dumni ze swojej ojczyzny i z tego, że są Polakami". "Bo to rzeczywiście jest coś wielkiego - być Polakiem" - podkreśliła. – To jest święto, które powinno nas wszystkich łączyć, to jest święto, które przede wszystkim powinno być radosne, ale też powinno dawać nam taką refleksję, że nie ma niczego cenniejszego od wolności, od ojczyzny, od niepodległości - mówiła szefowa rządu.
Kompromis ws. sądownictwa
– Od początku wierzyłam w to, że kompromis ws. sądownictwa jest możliwy do osiągnięcia; jeśli informacje ws. kompromisu się potwierdzą, będę pierwszą osobą, która zadzwoni do prezydenta Andrzeja Dudy i podziękuję mu za to, że możemy przyjąć dobrą reformę dla Polaków – mówiła premier Szydło. – Wśród priorytetów rządu na drugą połowę kadencji znajduje się ukończenie reformy służby zdrowia, ustawy gospodarcze, jak również ustawy dot. koncentracji rynku medialnego i służb specjalnych – dodała.
Polska na arenie międzynarodowej
Polska nie jest skłócona na arenie międzynarodowej; mamy swoje zdanie, bronimy własnych interesów, co przynosi dobre owoce dla Polski - podkreśliła premier Beata Szydło. Według niej, nasz kraj odnosi "bardzo znaczne" sukcesy w polityce zagranicznej. – Myślę, że taka fałszywa zgoda, którą promował poprzedni rząd, to znaczy zgadzanie się na wszystko, uleganie wszystkim propozycjom, które dla kogoś, dla innych państw były korzystne a dla nas niekoniecznie, to nie jest dobra polityka - zaznaczyła Szydło.
– Wśród priorytetów rządu na drugą połowę kadencji znajduje się ukończenie reformy służby zdrowia, ustawy gospodarcze, jak również ustawy o dekoncentracji mediów oraz służbach specjalnych - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło.