Nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy – mówi premier Mateusz Morawiecki w Gazecie Polskiej. Najnowszy numer w sprzedaży pojawi się w środę.
Jak tłumaczy premier, dziś polskich budowach zaczyna brakować pracowników. Wynika to z faktu, że wielu ukraińskich mężczyzn wyjechało na wojnę, spełniając swój wielki, patriotyczny obowiązek wobec suwerennej Ukrainy. – Ale najważniejsze: pamiętajmy, że obrona Ukrainy, to także obrona Polski. Na tamtych szańcach, Ukraińcy walczą za nas. Jesteśmy im winni wdzięczność. Dlatego cieszę się, że niemal wszyscy Polacy przyjęli potrzebujących wsparcia uchodźców wojennych z otwartymi sercami zgodnie z zasadą: gość w dom, Bóg w dom – mówi premier.
Dodaje, że mamy obecnie w Polsce znajduje się nawet ponad 2,5 miliona uchodźców. To w 90 proc. kobiety i dzieci, część z nich to osoby starsze. Razem z Ukraińcami, którzy wcześniej pracowali u nas, to ponad 3,5 miliona.
Premier ostrzega też przed fake newsami dotyczącymi uchodźców, rozpowszechnianymi przez rosyjską piątą kolumnę. – Bo przecież są u nas ugrupowania, także po stronie prawicowej, które starają się zniechęcić Polaków do tego patriotycznego, obywatelskiego wysiłku, z którym mamy do czynienia. To ludzie, którzy prowadzą często wojnę informacyjną, produkują fake newsy, tak jakby działali na zlecenie Putina. Np. nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy – zapewnie szef rządu.
Jak podkreślił premier, polska gospodarka potrzebuje w tej chwili rąk do pracy: - Chciałbym zwrócić uwagę, że dziś mamy najniższy poziom bezrobocia w historii III RP. Gdy spotykam się z przedsiębiorcami, to pierwsze zdanie w tych rozmowach brzmi: potrzebujemy rąk i głów do pracy. Dlatego praca Ukraińców zamieszkujących w Polsce może być wielką wartością dodaną w naszej gospodarce.
Całość wywiadu z premierem Morawieckim będzie można przeczytać w najbliższym numerze tygodnika "Gazeta Polska". Wydanie dostępne od środy 4 maja.