Premier Mateusz Morawiecki udał się we wtorek z wizytą do Berlina by wziąć udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Wcześniej odbyło się trzecie już w tym roku, dwstronne spotkanie Morawiecki-Merkel, którego tematem były aktualne kwestie dwustronne i międzynarodowe.
Premier Morawiecki podkreślił w Berlinie, że przed światem stoją liczne wyzwania ekologiczne.
-Nasze działania wywierają znaczny wpływ na zasoby naturalne, na wodę, powietrze, rośliny, zwierzęta i (...) uważamy, że zmiana klimatu jest niewątpliwie jednym z największych, globalnych wyzwań stojących przed światem w różnych szerokościach geograficznych - mówił Morawiecki.
Premier wskazał także, że reżim komunistyczny w Polsce był niezwykle wyniszczający dla środowiska.
- Reżim komunistyczny w Polsce dążył do bardzo ekstensywnego rozwijania przemysłu nie troszcząc się zupełnie o środowisko i podobnie było w Niemieckiej Republice Demokratycznej przed 1989 rokiem. Koszty tego ekologicznego braku wyobraźni są wyjątkowo wysokie - podkreślił.
Morawiecki dodał, że po obaleniu reżimu komunistycznego, podjęte zostały decyzje o sfinansowaniu działań na rzecz ochrony środowiska.
- Stworzyliśmy skutecznie działające instytucje i dalej przeznaczamy znaczące kwoty na redukcję CO2 - podkreślił.
Trwa spotkanie premiera @MorawieckiM z Kanclerz Angelą #Merkel. pic.twitter.com/SiRtslMRMf
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 19 czerwca 2018
Premier powiedział również, że "nie jest przypadkiem, że to po 1989 roku Europa podjęła najbardziej efektywną walkę o czystsze środowisko".
- Ruch Solidarności rozpoczął przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale i na całym starym kontynencie - mówił Morawiecki dodając, że polska rewolucja Solidarności pomogła też zjednoczyć się Niemcom i doprowadziła do zjednoczenia całej Europy.
Dzięki temu - powiedział Morawiecki - możemy dzisiaj szukać wspólnych rozwiązań i chcemy szukać wspólnych rozwiązań dla problemów klimatycznych w Europie i na świecie.
Premier stwierdził, że nie stać nas na lekcewarzenie zmian klimatycznych i należy podjąć zdecydowane działania w kierunku odbudowy środowiska.
- Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych; polski zielony realizm to innowacyjność plus odpowiedzialność społeczna i gospodarcza, taka będzie nasz propozycja dla Europy i dla świata - powiedział.
Morawiecki podkreślał, że Polska wierzy w transport "bezemisyjny, transport elektroenergetyczny". Zapowiadał przetargi na zakup ponad 1000 autobusów elektrycznych - jak zaznaczył, to duża część polskiej floty autobusowej. Premier zaznaczył, że już w roku 2020 do ponad 40 polskich miast trafią w przeważającej liczbie autobusy elektryczne.
Premier @MorawieckiM w #Berlin: Nasze drogi ku przyszłości wiodą https://t.co/SrSDzzmzYz. przez digitalizację, odnawialne źródła energii i elektromobilność. pic.twitter.com/JH22YJrOPx
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 19 czerwca 2018
-Ufam, że w tym roku w Katowicach razem będziemy dokonywać zmian; porozumienie paryskie jest dowodem na to, że świat nauczył się myśleć w kategoriach kosztów alternatywnych, bardzo się z tego cieszę. Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych i polski zielony realizm to innowacyjność plus odpowiedzialność społeczna i gospodarcza. Taka będzie nasza propozycja dla Europy i dla świata" - podkreślił szef polskiego rządu.
Najnowsze
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych