Czy dialog z unijnym urzędnikami jest możliwy? Do tej pory na Polskę wywierana była bardzo silna presja zarówno w sprawie reformy sądownictwa, jak i polityki migracyjnej. Nasz rząd ma już gotową strategię negocjacyjną - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.
Polski rząd wychodzi z założenia, że dialog z unijnymi urzędnikami będzie możliwy. Mamy już przygotowaną strategię negocjacyjną.
– Skorzystamy oczywiście z tej opcji trzech miesięcy na złożenie wyjaśnień. Przedstawimy obszerne wyjaśnienia, tak jak do tej pory przedstawialiśmy przez dwa lata - mówił minister Waszczykowski.
Premier Mateusz Morawiecki 9 stycznia będzie rozmawiał w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. W spotkaniu uczestniczyć będzie także wiceszef KE Frans Timmermans. Polska ma prawo do suwerennych decyzji, wymiar sprawiedliwości wymaga głębokiej reformy – podkreślał na antenie TVP Info szef polskiego rządu.
– Bez zmiany tej instytucji, tej części ustroju, nie będzie normalności, nie będzie sprawiedliwości – prawu musi towarzyszyć sprawiedliwość. My, wychodząc z PRL, nie dokonaliśmy żadnej weryfikacji sędziów. W Niemieckiej Republice Demokratycznej, która stała się częścią Republiki Federalnej Niemiec, pozostało tylko 30-35 proc. sędziów na swoich stanowiskach reszta została zweryfikowana. Czy to znaczy, że u nas wszyscy sędziowie byli w porządku? Przecież do dzisiaj w Sądzie Najwyższym są sędziowie stanu wojennego, którzy wydawali karygodne wyroki na działaczy „Solidarności” - mówił premier.
– Bruksela prowadzi politykę migracyjną. Polska nie będzie przyjmować imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, a stanowisko rządu w tej sprawie nie uległo zmianie. Pokazujemy nasze racje i pokazujemy również wolę suwerennego państwa do tego, żeby prowadzić naszą politykę, aby zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom i na pewno od tego nie odejdziemy - kontynuował premier Morawiecki.
Warty podkreślenia jest fakt, że Polska, poprzez przyjmowanie uchodźców z Ukrainy, przyczynia się do obniżenia napięć na wschodnich rubieżach UE. Pomaga również w Syrii i północnej Afryce.
– Jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych krajów z UE w Syrii i północnej Afryce. Przeznaczyliśmy kilkaset milionów złotych i jesteśmy gotowi do tej międzynarodowej solidarności jeszcze bardziej - zaznaczył szef rządu.
Premier podsumował wypowiedź, stwierdzając, że Polska nie ulegnie różnego rodzaju szantażom międzynarodowym.