Bartłomiej Sienkiewicz likwiduje z 1 maja działający od wielu lat projekt Biuro „Niepodległa”. Biuro powstało w związku z obchodzoną w 2018 roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajmowało się koordynacją licznych projektów upamiętniających naszą niepodległość oraz przydziałem programów dotacyjnych. „Dobra data na koniec Niepodległej” - napisał prof. Sławomir Cenckiewicz na Twitterze.
"Z dniem 1 maja 2024 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro „Niepodległa” kończy działalność i zostanie połączone z Instytutem Adama Mickiewicza. Zapraszamy do lektury podsumowania naszej działalności!", czytamy w komunikacie Biura „Niepodległa”, zamieszczony w mediach społecznościowych.
"Jakie są powody zmian w instytucjach kultury podległych Sienkiewiczowi?", zastanawia się portal wpolityce.pl W styczniu prawa (a może raczej - lewa) ręka Sikorskiego "wiceministra" Joanna Scheuring-Wielgus nie pozostawiła złudzeń co do właściwych motywów
"Likwidujemy instytucje powołane przez PiS tylko po to, by ich koledzy mogli pobierać pensje. Np. Biuro Niepodległa albo Instytut Literatury w Krakowie, który łączymy z Instytutem Książki. Ujawniamy nieprawidłowości", insynuowała "wiceministra" do czasu nominacji raczej mało znana z zainteresowań kulturalnych (złośliwi twierdzą, że jej znajomość literatury i dziejów myśli politycznej sprowadza się do lektury pism zebranych Marty Lempart)
Na wieloraką i charakterystyczną zbieżność dat likwidacji Biura „Niepodległa” zwrócił uwagę prof. Sławomir Cenckiewicz.
"Dobra data na koniec Niepodległej", napisał prof. Cenckiewicz, co może być nawiązaniem do dwóch dat z najnowszej historii Polski. W czasach PRL, komunistyczne władze zmuszały Polaków do świętowania 1 maja jako symbolu czerwonego kolektywu mas pracujących. Z kolei od 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.
Przeciwko tym działaniom Sienkiewicza dotyczącym Biura „Niepodległa” stanowczo zaprotestował prof. Piotr Gliński, były minister kultury i dziedzictwa narodowego, obecnie poseł PiS. Prof. Gliński wyjaśnił, że Instytut Adama Mickiewicza i Biuro „Niepodległa” to instytucje zajmujące się zupełnie innymi sprawami.
"IAM zajmuje się promocją polskiej kultury za granicą, Niepodległa - projektami historycznym w Polsce. Chodzi wyłącznie o wyrzucenie obecnych dyrektorów. Troglodyci. Niemcy się ucieszą…", ostrzegał były minister już w styczniu.
Z dniem 1 maja 2024 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro „Niepodległa” kończy działalność i zostanie połączone z Instytutem Adama Mickiewicza. Zapraszamy do lektury podsumowania naszej działalności!
— Niepodległa (@niepodlegla) April 30, 2024
➡️https://t.co/jaBVuPHx1g#Niepodległa @kultura_gov_pl pic.twitter.com/HPFxBtUBCo
Ppłk Sienkiewicz dalej demoluje polską kulturę: właśnie ogłosił likwidację Instytutu Adama Mickiewicza poprzez połączenie go z Niepodległą. Nie ma do tego żadnych podstaw merytorycznych. 1/2
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) January 11, 2024