Przejdź do treści

Ppłk Sienkiewicz uczcił 1 maja likwidując projekt „Niepodległa”. „Niemcy się ucieszą”, skomentował skandaliczne działanie Sienkiewicza prof. Gliński

Źródło: PAP

Bartłomiej Sienkiewicz likwiduje z 1 maja działający od wielu lat projekt Biuro „Niepodległa”. Biuro powstało w związku z obchodzoną w 2018 roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajmowało się koordynacją licznych projektów upamiętniających naszą niepodległość oraz przydziałem programów dotacyjnych. „Dobra data na koniec Niepodległej” - napisał prof. Sławomir Cenckiewicz na Twitterze.

"Z dniem 1 maja 2024 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro „Niepodległa” kończy działalność i zostanie połączone z Instytutem Adama Mickiewicza. Zapraszamy do lektury podsumowania naszej działalności!", czytamy w komunikacie Biura „Niepodległa”, zamieszczony w mediach społecznościowych.

"Jakie są powody zmian w instytucjach kultury podległych Sienkiewiczowi?", zastanawia się portal wpolityce.pl W styczniu prawa (a może raczej - lewa) ręka Sikorskiego "wiceministra" Joanna Scheuring-Wielgus nie pozostawiła złudzeń co do właściwych motywów

"Likwidujemy instytucje powołane przez PiS tylko po to, by ich koledzy mogli pobierać pensje. Np. Biuro Niepodległa albo Instytut Literatury w Krakowie, który łączymy z Instytutem Książki. Ujawniamy nieprawidłowości", insynuowała "wiceministra" do czasu nominacji raczej mało znana z zainteresowań kulturalnych (złośliwi twierdzą, że jej znajomość literatury i dziejów myśli politycznej sprowadza się do lektury pism zebranych Marty Lempart)

Na wieloraką i charakterystyczną zbieżność dat likwidacji Biura „Niepodległa” zwrócił uwagę prof. Sławomir Cenckiewicz.

"Dobra data na koniec Niepodległej", napisał prof. Cenckiewicz, co może być nawiązaniem do dwóch dat z najnowszej historii Polski. W czasach PRL, komunistyczne władze zmuszały Polaków do świętowania 1 maja jako symbolu czerwonego kolektywu mas pracujących. Z kolei od 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.

Przeciwko tym działaniom Sienkiewicza dotyczącym Biura „Niepodległa” stanowczo zaprotestował prof. Piotr Gliński, były minister kultury i dziedzictwa narodowego, obecnie poseł PiS. Prof. Gliński wyjaśnił, że Instytut Adama Mickiewicza i Biuro „Niepodległa” to instytucje zajmujące się zupełnie innymi sprawami.

"IAM zajmuje się promocją polskiej kultury za granicą, Niepodległa - projektami historycznym w Polsce. Chodzi wyłącznie o wyrzucenie obecnych dyrektorów. Troglodyci. Niemcy się ucieszą…", ostrzegał były minister już w styczniu.

wPolityce.pl, Twitter

Wiadomości

Papież podziękował za modlitwy i słowa pocieszenia

Nowy koronawirus nietoperzy odkryty w Chinach. Obawy o pandemię

Rząd podpisał umowę ws. rozwoju kontrowersyjnego projektu

Trump dobitnie o wynikach wyborów w Niemczech

Sanah i Mazowsze "ubrane w fartuszek". Wow!

Watykan: Papież ma również problem z nerkami

Baza na Morzu Śródziemnym ma wpaść w rosyjskie łapy

Wybory w Niemczech. Kto zbuduje nowy rząd?

Niemcy: Olaf Scholz przyznał, że jego partia poniosła dotkliwą porażkę

Ściśle Jawne: nieznana historia i powiązania minister Barbary Nowackiej

Samochód wyciągnięty z jeziora. Właściciel był pod wpływem alkoholu

Minister Paprocka: Musimy ustawiać priorytety zaczynając od pieniędzy na obronność

Zlikwidowany gang handlujący kobietami – 48 ofiar uratowanych

We Włoszech odbyły się manifestacje związane z trzecią rocznicą napaści Rosji na Ukrainę

Bagiński: Donald Trump potwierdził nasz sojusz oraz budowę Fort Trump

Najnowsze

Papież podziękował za modlitwy i słowa pocieszenia

Sanah i Mazowsze "ubrane w fartuszek". Wow!

Watykan: Papież ma również problem z nerkami

Baza na Morzu Śródziemnym ma wpaść w rosyjskie łapy

Wybory w Niemczech. Kto zbuduje nowy rząd?

Nowy koronawirus nietoperzy odkryty w Chinach. Obawy o pandemię

Rząd podpisał umowę ws. rozwoju kontrowersyjnego projektu

Trump dobitnie o wynikach wyborów w Niemczech