Ministerstwo Zdrowia zapoczątkowało w tym roku kampanię pt. „Planuję długie życie”. Dla obecnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zdrowie Polaków to jeden z priorytetów rządu. Dlatego dzięki badaniom naukowym, które prowadzone są od wielu lat, wiemy jedno: nawet połowy diagnozowanych chorób nowotworowych można by uniknąć, stosując się do tzw. 12 zasad zebranych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.
Planuję długie życie” to hasło przewodnie kampanii realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Jej celem jest nie tylko podniesienie świadomości społeczeństwa w kwestii przeciwdziałania i zapobiegania zachorowaniom na nowotwory, ale także zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne.
Zacznij myśleć o zdrowiu
Według badań przeprowadzonych przez GUS w 2014 r. 85 proc. dorosłych kobiet przynajmniej raz w życiu było na badaniu cytologicznym, a 47 proc. – na mammografii, co trzeci mężczyzna powyżej 40. roku życia miał badanie prostaty. Jest dobrze, ale musi być lepiej.
Z kolei w 2017 r. został opublikowany raport przygotowany przez Kantar Millward Brown na zlecenie Ministerstwa Zdrowia pt. „Badanie postaw wobec zachowań zdrowotnych w zakresie profilaktyki nowotworowej wśród mieszkańców Polski ze szczególnym uwzględnieniem postaw Polek wobec raka szyjki macicy i raka piersi”. Wynika z niego m.in., że 78 proc. Polaków uważa, że zdecydowanie lub raczej dba o własne zdrowie, przy czym 28 proc. wskazuje odpowiedź „zdecydowanie tak”. Zdecydowanie pozytywnie oceniły dbałość o swoje zdrowie osoby najstarsze, powyżej 70 lat (47 proc. wskazań) oraz osoby z wyższym wykształceniem (36 proc.) i te lepiej oceniające swoją sytuację materialną.
WIĘCEJ ZNAJDZIESZ W GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE