– Zostały ukryte podstawowe fakty, które zasadniczo zmieniają ogląd wydarzeń – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Macierewicz wśród tych informacji wymienił m.in. meldunki instytucji państwowych „pokazujące przygotowanie przez służby specjalne operacji mającej uniemożliwić dojście do prawdy”, a także odnalezienie „posiadanego przez cały czas pełnego, ciągłego zapisu przebiegu lotu”. Pokreślił, że Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego cały czas była w posiadaniu tych dokumentów.
Antoni Macierewicz zwrócił się także do najbliższych ofiar katastrofy smoleńskiej, podkreślając znaczenie wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.
– Minęło prawie sześć lat od momentu, który nazwano największą tragedią w historii w dziejach niepodległego państwa polskiego. Trzeba powiedzieć, że była to największa tragedia lotnictwa, w dziejach lotnictwa światowego – mówił Macierewicz. Minister przypomniał też sylwetki ofiar katastrofy, w tym parlamentarzystów, działaczy opozycyjnych i samej pary prezydenckiej. – Wszyscy stracili życie, a Polska straciła swoich przywódców – mówił Macierewicz.
– Nie było takiej tragedii w dotychczasowych dziejach, aby wielkie państwo zostało w jednej chwili pozbawione wszystkich swoich przywódców. To nie jest tylko strata indywidualna i strata państwowa (...) skalą tej tragedii jest też to, jak ówcześni rządzący potraktowali tych, którzy polegli, jak potraktowali zagrożenie państwa polskiego, które z tego wynikało. Jak wyśmiewali, wyszydzali ofiary, jak ich porzucili w tym najbardziej dramatycznym momencie dla państwa polskiego, jak się za nimi nie ujęli oddając śledztwo w obce ręce – dodał.
Skład komisji został poszerzony o 18 nowych członków. Na czele nowo utworzonej podkomisji stanie dr Wacław Berczyński. Jego zastępcą będzie prof. Kazimierz Nowaczyk, a sekretarzem – Bogdan Gajewski. – Skład komisji jest rozszerzony o 18 osób, lecz dotychczasowi członkowie, powołani m.in. przez ministra Plicha, mają większość – skomentował Macierewicz.
Powołując na nowo komisję ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej minister obrony narodowej podkreślił też skale błędów popełnionych przy jej badaniu i znaczenie jakie takie podejście ówczesnej władzy miało do zbadania całej sprawy.
Projekt nowej komisji zakłada, iż to minister obrony narodowej będzie mógł wznowić badanie wybranego wypadku, gdy ujawnione zostaną „nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny” . Jeżeli szef MON podejmie taką decyzję, w ramach komisji będzie mógł powołać specjalną podkomisję, która zajmie się badaniem konkretnego przypadku.
Komentując skład nowej komisji, rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz podkreślił, że eksperci powołani do pracy w komisji to specjaliści z wielu dziedzin (w tym eksperci od katastrof lotniczych, ale także psychologi i patomorfologi). – Wielu z tych ekspertów już działało przy zespole ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, a dzisiaj również znajdą się w tej komisji – dodał rzecznik.
– Jestem przekonany, że ta decyzja pozwoli nam dowiedzieć się nie tylko tego, co się zdarzyło, ale także kto jest za to odpowiedzialny – uzasadnił swoją decyzję Macierewicz. – Pozwoli przywrócić honor i godność Polsce, którą w najtrudniejszym momencie opuścili przywódcy. Dotyczy to także mediów i środowisk politycznych – kontynuował.
– Bez względu na to jakie będą wyniki badań, pozwolą nas one zbliżyć do prawdy i sprawiedliwie osądzić odpowiedzialnych za tę tragedię – zakończył swoje przemówienie szef MON.