Starostwo powiatowe w Zakopanem apeluje do turystów i mieszkańców o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Powiat tatrzański znalazł się na liście kolejnych regionów zakwalifikowanych do tzw. strefy żółtej, z kolei powiat nowotarski – do czerwonej. Kraków jest już miejscem z alertem.
Z listy powiatów z obostrzeniami koloru żółtego został natomiast skreślony powiat limanowski (a jeszcze wcześniej, tydzień temu, powiat oświęcimski).
Kraków jest na liście tzw. miejsc z alertem, czyli takich, w których za tydzień może obowiązywać strefa żółta lub czerwona.
- Apelujemy do turystów i mieszkańców o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Prosimy, aby nosić maseczki, dezynfekować ręce, przestrzegać dystansu społecznego. Musimy się wzajemnie szanować. Chodzi o dobro wszystkich – powiedział w czwartek w imieniu starostwa w Zakopanem, Andrzej Łęcki – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego tego starostwa.
W jego ocenie oficjalne liczby zakażonych COVID-19 nie są jeszcze tak wysokie w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jednak – jak zaznaczył – na sytuację pod Tatrami trzeba trochę inaczej patrzeć, ponieważ wpływają na nią turyści, którzy w sezonie letnim bardzo chętnie odwiedzają ten region.
- Niestety, zakażenia nie maleją. Mając na naszym terenie tak dużą liczbę turystów nie mam nic przeciwko temu, aby obowiązywała tu strefa żółta – powiedział naczelnik. Ocenił też, że żółta strefa nie wpłynie negatywnie na turystykę w mieście, ponieważ nie wprowadza takich restrykcji jak strefa czerwona.
Według informacji zakopiańskiego sanepidu z czwartkowego popołudnia na terenie powiatu tatrzańskiego na COVID-19 chore są 174 osoby, z czego 15 jest w szpitalu, pozostali w izolacji domowej. W kwarantannie przebywają 170 osoby. Od początku epidemii w powiecie tatrzańskim zakażone zostały 220 osoby, z czego 44 wyzdrowiały, dwie zmarły.
Zgodnie z czwartkowymi informacjami Ministerstwa Zdrowia, łącznie w strefie czerwonej i żółtej jest 19 powiatów - siedem w czerwonej, 12 w żółtej. Pojawiły się tzw. alerty i dotyczą one miejsce, które za tydzień mogą znaleźć się w strefie czerwonej lub żółtej.
Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., do żółtej.