Przejdź do treści

"Pora świętować!". Setne urodziny Danuty Szaflarskiej

Źródło: Facebook/ MPW

Muzeum Powstania Warszawskie zachęca do świętowania 100. urodzin znanej aktorki i łączniczki w powstaniu Danuty Szaflarskiej. Na profilu muzeum na Facebooku fani artystki mogą zamieścić filmik, zdjęcie, piosenkę czy kartkę z życzeniami z okazji jej święta.

 "Pora świętować!"

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca internautów do uczestnictwa w wirtualnym przyjęciu urodzinowym z okazji 100. urodzin Danuty Szaflarskiej pod hasłem "Pora świętować!", nawiązującym do znanego filmu z jej udziałem.

– To niezwykłe, kiedy tak wspaniała, nadal czynna zawodowo aktorka świętuje 100-lecie urodzin. Postanowiliśmy ją uhonorować także by przypomnieć, że brała udział w powstaniu warszawskim, obok innych znanych aktorek takich jak Irena Kwiatkowska czy Alina Janowska – opowiadał dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski.

Jak dodał, Danuta Szaflarska była łączniczką, brała również udział w różnego typu wydarzeniach artystycznych organizowanych wówczas. – Z jej urodzinami wiąże się także nietypowa historia, ponieważ ma ona dwie daty tego święta. Pierwszą faktyczną, przypadającą dzisiaj i drugą oficjalną - 20 lutego, która jest spowodowana omyłkowym wpisem w dokumentach – zaznaczył dyrektor.

Jak dodał, dlatego Muzeum postanowiło cały okres pomiędzy tymi datami przeznaczyć na świętowanie urodzin artystki.

– Wybraliśmy formę dostępną dla osób z całego kraju, a nawet z zagranicy. Można na różne sposoby złożyć jej życzenia lub ofiarować wirtualny prezent. Czekamy na naszym profilu na Facebooku, gdzie można te życzenia złożyć w tradycyjnej formie lub przygotować coś od siebie - filmik, zdjęcie czy piosenkę. Zachęcamy internautów, by błysnęli własnym pomysłem, czymś miłym, lekkim, dowcipnym, co będzie sympatyczne dla artystki, której przekażemy wszystkie życzenia i prezenty – podkreślił Ołdakowski.

Między 6 a 20 lutego Muzeum zaprezentuje także na swoim profilu wyjątkowe materiały dotyczące życia i twórczości Danuty Szaflarskiej m.in. niepublikowane wcześniej fragmenty wywiadu o jej udziale w powstaniu i konspiracji. Przybliży także sylwetki znanych artystów, którzy współpracowali z nią w konspiracyjnych teatrach. Na internautów będą także czekać inne niespodzianki związane z jubileuszem.

Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska urodziła się w 1915 r. we wsi Kosarzyska koło Piwnicznej. Zadebiutowała rolą Michasia w "Horsztyńskim" Juliusza Słowackiego w amatorskim teatrze w Nowym Sączu, zaproszona do spektaklu przez Bolesława Barbackiego.

W latach 30. rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie, jednak ze względu na ciężką chorobę musiała je przerwać. Za namową bliskich przeniosła się do stolicy, gdzie w 1939 r. ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (PIST) Aleksandra Zelwerowicza. Zaraz po studiach rozpoczęła karierę artystyczną w Teatrze na Pohulance w Wilnie (1939-1941).

Po agresji niemieckiej na ZSRR w 1941 r. powróciła z Wilna do Warszawy. Związała się z Teatrem Podziemnym Delegatury Rządu RP na Kraj. Placówką kierowali Leon Schiller i Edmund Wierciński. Próby odbywały się m.in. w mieszkaniu Teresy Roszkowskiej na Saskiej Kępie. Następnie weszła w skład Teatru Frontowego (1943) utworzonego pod auspicjami Biura Informacji i Propagandy (BIP) Komendy Głównej AK.

Wybuch powstania zastał ją z małą córeczką, matką i mężem Janem Ekierem w mieszkaniu znajomych przy ul. Polnej. Pierwszej nocy brała udział w budowie barykady. Następnego dnia teren ten zajęli Niemcy, na szczęście Szaflarskiej z rodziną udało się uciec. Podczas powstania była związana z Komendą Główną AK jako łączniczka (adiutantka) Jana Ciecierskiego ps. "Rosień".

Po wojnie Szaflarska występowała w Starym Teatrze w Krakowie (1945-1946), a następnie w Łodzi w Teatrze Kameralnym (1946-1949). W 1949 r. po likwidacji Teatru Kameralnego wraz z zespołem Erwina Axera przeniosła się do Warszawy. Tutaj kolejno występowała w Teatrze Współczesnym (do 1957), potem w Teatrze Narodowym, a od 1966 r. do emerytury, na którą "oficjalnie przeszła" w 1985 r., występowała w Teatrze Dramatycznym. Szaflarska gościnnie przez następne lata aż do dziś występowała i występuje na scenach wielu warszawskich teatrów, aktualnie - w TR Warszawa.

Tuż po wojnie zadebiutowała na ekranie w "Zakazanych piosenkach" Leonarda Buczkowskiego (1946). Ogromną popularność, jaką przyniósł ten film, podbiła wkrótce rolą Krystyny Tokarskiej w "Skarbie" tego samego reżysera (1948).

Szaflarska szczególnie ceni sobie współpracę z Dorotą Kędzierzawską. Zagrała w jej trzech filmach: Wiedźmę w filmie "Diabły, diabły" (1991) i Jędzę w filmie "Nic" (1998) oraz rolę Anieli w "Pora umierać" z 2007 r.

W swojej bogatej karierze aktorskiej łącznie w latach 1946-2012 zagrała w 51 filmach kinowych i telewizyjnych. Równocześnie od 1955 r. związana z Teatrem Telewizji pojawiła się na małym ekranie w 56 spektaklach. Za swoje dokonania sceniczne była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.

pap

Wiadomości

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Rafał Ziemkiewicz poleca aplikację Radia Republika! POBIERZ ją już teraz!

Handel ludźmi. Zatrzymano kilka obywateli Rumunii

HIT DNIA

Tego Tusk się nie spodziewał. Zaorał go niemiecki europoseł!

Nastolatek zabrał matce auto. Uszkodził... radiowóz

Kilka osób zatrutych tlenkiem węgla. Wiemy więcej!

Tusk w Europarlamencie parafrazuje polski hymn. „Jeszcze EUROPA nie zginęła”

Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wielu rannych

Karol Nawrocki zdradził, czym zajmuje się w trakcie kampanii!

Zdradziła narzeczonego - musiała oddać luksusowy apartament

Republika znów najlepsza! TVN24 został daleko w tyle [DANE]

Pożar mieszkania. W szpitalu cztery osoby, w tym dzieci!

Najnowsze

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Rafał Ziemkiewicz poleca aplikację Radia Republika! POBIERZ ją już teraz!

Handel ludźmi. Zatrzymano kilka obywateli Rumunii

Tego Tusk się nie spodziewał. Zaorał go niemiecki europoseł!

HIT DNIA

Nastolatek zabrał matce auto. Uszkodził... radiowóz

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA