Policja opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać jak polskie służby chroniące naszych granic, zostają oślepiane światłem stroboskopowym i laserami. Do zdarzenia doszło "w związku z próbą przekroczenia granicy pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską" - podano.
- Wieczorem policjanci interweniujący w związku z próbą przekroczenia granicy pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską, oślepiani byli przez białoruskich funkcjonariuszy światłem stroboskopowym i laserami - poinformowała policja, publikując 22-sekundowy film z tego miejsca.
Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa przekazał, że interwencja miała miejsce ok. godz. 19 w miniony czwartek w związku z próbą przekroczenia granicy między Opaką Dużą i Wólką Terechowską (gmina Czeremcha). W działaniach wzięło udział ok. 80 policjantów, również żołnierze i funkcjonariusze SG.
Wieczorem funkcjonariusze i żołnierze interweniujący w związku z próbą przekroczenia granicy pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską, oślepiani byli przez białoruskich funkcjonariuszy światłem stroboskopowym i laserami. pic.twitter.com/3XXBiNTlVi
— podlaska Policja (@podlaskaPolicja) December 3, 2021
Granica polsko-białoruska
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku - 17,5 tys., wrześniu - 7,7 tys., sierpniu - 3,5 tys.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.
Zakaz przebywania w strefie nadgranicznej
W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwiła m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.
Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.