Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Jak dodał - "atom, a zwłaszcza mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Podkreślił również, jak duże korzyści będą płynąć z takiego rozwiązania - "rocznie dzięki posadowieniu jednego reaktora typu SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro na emisji CO2".
Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii - energii elektrycznej, energii cieplnej - mówił podczas poniedziałkowej konferencji w KPRM szef rządu. "Atom, a zwłaszcza mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów" - powiedział.
Premier @MorawieckiM podczas konferencji dot. realizacji strategicznych planów Grupy @PKN_ORLEN w obszarze energetyki jądrowej: Polska potrzebuje taniego, bezpiecznego źródła energii elektrycznej oraz cieplnej. Atom, a zwłaszcza tzw. mały atom, to droga do uzupełnienia naszych… pic.twitter.com/eUqDbMDkv2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 17, 2023
Premier Mateusz Morawicki dodał: "modernizujemy polską energetykę po to, by takie źródła w jak najkrótszym czasie zapewnić". "Te tanie, czyste i bezpieczne źródła energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia"
Jak stwierdził, dziś takie bezpieczeństwo zapewnia energetyka węglowa. "Ale ze względu na politykę klimatyczną UE, a w Unii Europejskiej jesteśmy i chcemy być, ze względu na tę politykę spalanie węgla będzie coraz droższe, będzie się wiązało z coraz wyższymi kosztami zapłaty tzw. opłat ETS, czyli opłat za emisję tony CO2"
SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, która najbardziej zaawansowana jest w Kanadzie i USA. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.
„Rocznie dzięki posadowieniu jednego reaktora typu SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro na emisji CO2. Takich środków nie trzeba będzie przeznaczać na zakup praw do emisji” powiedział Morawiecki
Zaznaczył, że Polska potrzebuje alternatywy energetycznej i „atom i mały atom” mogą być taką alternatywą. Zwrócił uwagę, że reaktory typu SMR mogą powstać w Polsce w ciągu najbliższych lat.
Zwrócił uwagę, że produkcja energii w małych elektrowniach jądrowych pozwoli na oszczędności, jako że reaktory SMR wymagają mniejszej powierzchni, niż tradycyjne reaktory.
„Reaktory typy SMR to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej. Ta infrastruktura to droga część systemu. Rozwijamy tą dzisiaj intensywnie, aby móc zapewnić podłączenia do odnawialnych źródeł energii. Ale chcemy, aby poprzez rozproszony układ posadowienia SMR-ów, najpierw w dwudziestu kilku miejscach w Polsce, a potem, w nieco dalszej przyszłości, w jeszcze większej liczbie miejsc w Polsce zapewnić dostęp do małych reaktorów jądrowych” – powiedział premier.
„Polsce, rządowi Rzeczypospolitej Polski, który reprezentuję, bardzo zależy na tym, aby wraz z nowym atomowym otwarciem energetyki do Polski przyszedł transfer technologii” – dodał Mateusz Morawiecki.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Bosak: jeżeli rząd chciałby powodzianom wypłacać pieniądze, to one byłyby wypłacane. Kierwiński tego nie załatwi.
Rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości zawiadomił prokuraturę o "możliwości popełnienia przestępstwa" przez szefa Służby Więziennej
Najnowsze
Duda ostro krytykuje Scholza: Podważa działania Trumpa na rzecz zakończenia wojny
Sutryk dorabiał w radach nadzorczych. "To wina PiS"
Bosak: jeżeli rząd chciałby powodzianom wypłacać pieniądze, to one byłyby wypłacane. Kierwiński tego nie załatwi.
Rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości zawiadomił prokuraturę o "możliwości popełnienia przestępstwa" przez szefa Służby Więziennej