Polska przyjęta do ważnej komisji UNESCO. Zyskamy realny wpływ na ochronę kultury regionalnej

W siedzibie UNESCO w Paryżu, Polska została przyjęta do Komisja Konwencji Dziedzictwa Niematerialnego. Organ ten zajmuje się między innymi zapewnieniem prawnych, administracyjnych i finansowych warunków ochrony tradycyjnych elementów niematerialnej kultury regionalnej, takich jak muzyka, obrzędy czy rękodzielnictwo.
Komisja podejmuje także decyzje dotyczące wpisania ich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej było siedmiu kandydatów na dwa miejsca. Obok Polski przyjęto także Azerbejdżan.
O wadze decyzji jaka zapadła w Paryżu, mówi przy okazji wystawy w UNESCO, prezentującej dwadzieścia dziewięć najbardziej znaczących pozycji w polskiej tradycji i w kulturze niematerialnej, ambasador naszego kraju przy UNESCO Krystyna Żurek. Podkreśla, że Polska starała się o przyjęcie do Komisji dziedzictwa niematerialnego od dłuższego czasu. Teraz nasz kraj w tej komisji zasiada i to należy uznać za olbrzymi sukces Polski, bo to w Komisji zapadają ważne decyzje dotyczące mianowania nowych propozycji do klasyfikacji "niematerialne dziedzictwo ludzkości”, wpisywanych na listę UNESCO.
Ambasador Krystyna Żurek podkreśla, że Polska jest w konwencji od 2011 roku, ale dopiero teraz udało się naszemu krajowi wejść w skład komisji. Zaznaczyła przy tym, że w tym samym czasie odbywa się ważna dla polskiej kultury ekspozycja w paryskiej siedzibie UNESCO. Na wystawie, która potrwa tam do piątku, pokazano dudziarzy z Podhala, procesję na Boże Ciało w Łowiczu, tradycje rusznikarskie i koronkarskie nie tylko z Koniakowa, ale i z Podlasia, kunszt rękodzielniczy z Kaszub, błogosławienie zwierząt na świętego Rocha, czy lajkonika i szopki krakowskie, które będą wkrótce zgłoszone na światową listę dorobku kultury niematerialnej.
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
Najnowsze

Dziewięć osób rannych po wypadku busa. Wszyscy trafili do szpitala

IMGW ostrzega przed burzami. Zagrożonych nimi jest 12 województw

Lis znów wścieka się na Hołownię. "Idź już chłopcze w cholerę, bo już żałosny i nudny jesteś"

Cały internet to widział. Teraz Kristin Cabot straciła pracę

USA: Polityka Trumpa radykalnie ograniczyła nielegalną imigrację. Teraz czas na deportacje

Lewandowski składa wniosek do prokuratury o przesłuchanie Hołowni. Chodzi o ujawnienie nacisków, by przeprowadził zamach stanu
