Przejdź do treści

„Polska na dzień dobry”. Sakiewicz: Saudi Aramco ma na swoim koncie rozwalenie ZSRR

Źródło: Fot. canva

Gościem porannego programu był red. Tomasz Sakiewicz. W rozmowie poruszona została kwestia m.in. wejścia Orlenu w spółkę z firmą Saudi Aramco, którą publicysta określił mianem „zawodnika wagi najcięższej”. Wskazał też na znaczenie roli Saudi Aramco w upadek Związku Sowieckiego.

Jak wskazał redaktor Wierzejski, opozycja zarzuca PiS-owi, że „oto ten wyprzedaje srebra rodowe i Lotos dostał się w obce ręce”.

- Jak rozumiem, płacz nie jest za tym, że wyprzedają, tylko za tym, że zrobił to PiS - ocenił Sakiewicz.  - Trudno mówić o wyprzedaży, gdy jeden z koncernów państwowych łączy się z drugim koncernem państwowym. Mamy do czynienia z fuzją, która ma wzmocnić stan posiadania państwa polskiego w całym koncernie. Być może prezesowi Obajtkowi nie wypada tego mówić, ale nawet Lotos, który ma dzisiaj dobre wyniki, przy obecnych standardach rynkowych za kilkanaście lat by zniknął z rynku, bo zmienia się struktura sprzedaży paliw. Lotos, żeby mieć szanse, musi się włączyć do dużej sieci - argumentował.

Jak stwierdził publicysta, wejście Saudi Aramco w spółkę z Orlenem jest wejściem „zawodnika wagi najcięższej”. - Trudno sobie wyobrazić poważniejszego partnera na tym rynku, niż Saudi Aramco. To największe przedsiębiorstwo świata i w dodatku największy konkurent rosyjskiej ropy - wyjaśnił Sakiewicz, wskazując, że firma ta „ma na swoim koncie rozwalenie Związku Sowieckiego”. - Pamiętamy, że jednym z kilku najważniejszych doktryn Reagana było obniżenie cen ropy poprzez porozumienie z Arabami, którzy wytoczyli na rynek gigantyczne ilości ropy, co doprowadziło do tego, że Sowietom nie wystarczyło pieniędzy na zbrojenia i utrzymanie państwa - powiedział.

Arabia Saudyjska jest światowym liderem, jeśli chodzi o rozwój technologii podziemnego zgazowania wodoru.

- Wszyscy jesteśmy świadomi, że era ropy kiedyś się skończy - wskazał Sakiewicz. - Kwestia ogólnoświatowej walki z ociepleniem powoduje, że ropa staje się passé na niektórych rynkach, więc muszą (Saudi Aramco - przyp. red.) szukać nowych źródeł dochodów i wykorzystywać te pieniądze które zarabiają, żeby zakotwiczyć się w jednym z nowych źródeł zarabiania. Wodór jest jednym z takich potencjalnych źródeł, i jest dość pewny, bo nigdy go nie zabraknie - mówił.

Opozycja podnosi, że MOL miał kiedyś rosyjskich udziałowców.

- Najgłośniej krzyczą ci, którzy mieli kiedyś rosyjskiego zwierzchnika albo płatnika - ironizował Sakiewicz. - Zawsze mogą powiedzieć, że wiedzą, z czym to się wiąże, ale najpierw niech się rozliczą sami ze swojej przyszłości. MOL, podobnie jak Orlen, miał ogromny problem z dostawami ropy z Rosji, i z tym opozycja za swoich rządów nic nie zrobiła, a w tej chwili właśnie to się robi. W tym momencie Orlen dostaje ogromne ilości ropy dzięki porozumieniu z Saudi Aramco. MOL również dostaje tę ropę, bo będzie brał naszą z Lotosu i Orlenu. Jest to oderwanie MOL-u, podobnie jak oderwanie Polski, od dostaw rosyjskich. Jest zatem zupełnie odwrotnie, niż mówi opozycja - twierdzi Sakiewicz.

TV Republika

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa