Przejdź do treści
22:22 Mali: dżihadyści walczą z rządem bronią, którą władze dostarczyły im za uwolnienie porwanych osób
21:57 Kostaryka: rozbito największy kartel narkotykowy w kraju
21:32 Belgia: ruch lotniczy w Brukseli i Liege wstrzymany z powodu dronów
21:00 Macron: Iran uwolnił Francuzów, którzy przebywali w więzieniu przez ponad trzy lata
20:30 Belgia: ruch lotniczy na lotnisku w Brukseli wstrzymany z powodu wtargnięcia drona
20:00 Ukraina: pojazd-robot wywiózł rannego żołnierza z rosyjskiej strony frontu, pokonując 60 km
19:30 Świat: przedstawiciele UE i Chin rozmawiali o licencjach na eksport metali ziem rzadkich
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie otwarte z Adamem Borowskim. 5 listopada, g. 17:00, Puławy, Hotel Olimpic, ul. Hauke-Bosaka (przy stadionie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie i koncert Pawła Piekarczyka, 5 listopada, godz. 18.00, ul. Kościelna 9 (sala parafialna), Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim. 7 listopada, godz. 17:00 sala przy Kościele św. Klemensa, ul. Sikorskiego 23
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Rzymie zaprasza 7 listopada na wystawę z okazji 25-lecia działalności artystycznej: Halina Skroban Symfonia kolorów; godz. 17.00, palazzo valentini Roma via quattro novembre 119/A
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

"Politechnika przeciw epidemii". Uczelnia apeluje o wsparcie

Źródło: wikipedia.org

Politechnika Śląska w Gliwicach apeluje o wsparcie, które pozwoli na wyprodukowanie większej liczby opracowanych na tej uczelni, a potrzebnych w walce z koronawirusem ozonatorów.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory, pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń. Wyróżniają się one szybkością działania – generowanie 40 g ozonu w ciągu godziny pozwala na skrócenie czasu pracy urządzenia do 15 minut. Może ono pracować nieustannie przez dwie godziny, jest też łatwe w użytkowaniu. Ma wbudowany programator, umożliwiający ustawienie czasu działania.

Uczelnia przekazała już 30 urządzeń placówkom medycznym, trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest jednak znacznie większe, dlatego Politechnika Śląska zaprasza do współpracy firmy, instytucje, podmioty gospodarcze i samorządowe. Możliwe jest także indywidualne wsparcie finansowe w ramach akcji "Politechnika przeciw epidemii".

- Obecnie ze względu na to, że epidemia bardzo się nasila, otrzymujemy zapytania od wielu służb o ozonatory. Dlatego zwracam się do wszystkich osób z otoczenia społeczno-gospodarczego, przyjaciół Politechniki Śląskiej i wszystkich, którzy do tej pory z nami współpracowali lub chcą rozpocząć współpracę, z prośbą o pomoc i wsparcie. Potrzebujemy środków finansowych na zakup części do budowy tych ozonatorów. Zapraszamy do współpracy osoby i firmy, które wspomogą nas dostawą elementów elektronicznych i innych części, z których wytwarzane są ozonatory - powiedziała w niedzielę dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Anna Timofiejczuk.

Ozonator

Jak podkreśla prodziekan tego wydziału dr hab. inż. Damian Gąsiorek, ozonator usuwa mikroby, pleśnie, bakterie oraz wirusy.
- Odkażamy za pomocą ozonu, czyli cząsteczki tlenu – O3. Ten dodatkowy atom powoduje, że ta cząsteczka nie jest cząstką standardowego tlenu. Stara się ona wejść w reakcje chemiczne, rozbijając związki i czyniąc je niegroźnymi. Utlenianie wszystkich elementów, które są dla nas groźne, to metoda pozbycia się wirusa ze wszystkich powierzchni - wyjaśnił.
Pozyskanie wsparcia pozwoli na przygotowanie dowolnej liczby ozonatorów i dalsze działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Środki finansowe można przekazywać na konto programu "Politechnika przeciw epidemii", nr PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409, z dopiskiem "Ozonator".

Akcja Politechnika !

Akcja "Politechnika przeciw epidemii", którą gliwicka uczelnia prowadzi od początku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, ma na celu wsparcie finansowe realizacji działań, badań oraz przedsięwzięć na rzecz walki z COVID-19 i przeciwdziałania skutkom pandemii. Darczyńcami mogą zostać osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Politechnika Śląska od początku epidemii angażuje się w działania na rzecz walki z wirusem SARS-CoV-2. Na uczelni powstała m.in. specjalna brama odkażająca, a także prototyp robota – "autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych". Wynalazek pozwala na dowożenie koniecznych przedmiotów bezpośrednio do łóżka pacjenta, pomiar parametrów życiowych (np. temperatury ciała) oraz komunikację z dyżurką lekarską przez zamontowany tablet. Gliwiccy naukowcy przygotowali też systemy przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, automatyczny resuscytator, system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, respirator z funkcją telemetrii RespiSave, komorę do sterylizacji filtrów HEPA, internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

 

PAP

Wiadomości

Izabela Kuna szczerze o upływającym czasie: „Chciałabym mieć 10 lat mniej”

Politycy w programie „W Punkt” o atakach władzy na Zbigniewa Ziobrę

Jan Kanthak o atakach na Zbigniewa Ziobrę: oni szukają tanich igrzysk w obliczu wielkiego kryzysu

Dziennikarz neo-TVP chce aresztu dla Ziobry. "W tym kierunku powinno to pójść"

Agnieszka Kaczorowska i Marcin Rogacewicz po „Tańcu z gwiazdami” ruszają z nowym projektem

Świątek powalczy z Anisimową o awans do półfinału WTA Finals

Wzruszający gest przed meczem Ligi Mistrzów. Real oddał hołd Diogo Jocie

Śląsk mówi „dość”. Tysiące związkowców przeciwko Zielonemu Ładowi

Piotr Duda ostro o rządzie Tuska: „To nie jest dialog. To jest dyktat”

Szłapka dopytywany o zasady wyborów członków KRS - uciekł z konferencji

Polki poznały rywalki w eliminacjach do MŚ 2027

TYLKO U NAS: Polityczny atak na Artura Kosickiego – rzekome „ujawnienie tajemnicy” jako pretekst koalicji 13 grudnia

Wąsik o kontrowersjach wokół sędziego prowadzącego sprawę prezesa PiS: "Tak właśnie mają wyglądać niezależne sądy"

Konrad Banecki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego: jak cel zdrowotny znalazł się na paragonie

Ewa Chodakowska tłumaczy się po aferze z pestycydami w jej produktach: „Jestem prześwietlana na każdym kroku” – odpowiada krytykom

Najnowsze

Izabela Kuna szczerze o upływającym czasie: „Chciałabym mieć 10 lat mniej”

Agnieszka Kaczorowska i Marcin Rogacewicz po „Tańcu z gwiazdami” ruszają z nowym projektem

Świątek powalczy z Anisimową o awans do półfinału WTA Finals

Wzruszający gest przed meczem Ligi Mistrzów. Real oddał hołd Diogo Jocie

Związkowcy w Katowicach przeciwko Zielonemu Ładowi

Śląsk mówi „dość”. Tysiące związkowców przeciwko Zielonemu Ładowi

W Punkt

Politycy w programie „W Punkt” o atakach władzy na Zbigniewa Ziobrę

Jan Kanthak o atakach na Zbigniewa Ziobrę: oni szukają tanich igrzysk w obliczu wielkiego kryzysu

Dziennikarz neo-TVP chce aresztu dla Ziobry. "W tym kierunku powinno to pójść"