Łódzka policja chciała zarekwirować flagę narodowców ze „Szczerbcem”. Zdaniem funkcjonariuszy jest to symbol faszystowski. – W pewnych sytuacjach o uznaniu niektórych symboli za mające taki charakter decyduje kontekst – wyjaśnia Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej.
W Łodzi odbył się niedawno protest przeciw fałszerstwom wyborczym. Protest zorganizowany przez Ruch Narodowy i Kongres Nowej Prawicy został przerwany przez funkcjonariuszy policji, bowiem dopatrzyli się oni tam symbolu faszystowskiego. Zdaniem policjantów takim symbolem jest symboliczny miecz Bolesława Chrobrego, oręż koronacyjny polskich królów, czyli tzw. „Szczerbiec”.
Nagranie z całego zajścia zostało opublikowane w serwisie Youtube.
Policja próbowała zatrzymać osobę niosącą flagę z symbolem, jednak po negocjacjach funkcjonariusze odstąpili od tego i w zamian tylko spisali kilku uczestników protestu.
– Szczerbiec (symbol szczerbca etc.) co do zasady nie jest symbolem o charakterze faszystowskim lub rasistowskim. Jednak w pewnych sytuacjach o uznaniu niektórych symboli za mające taki charakter decyduje kontekst ich wykorzystania np. na fladze obok symbolu szczerbca są napisy lub inna symbolika o oczywistej konotacji np. napisy „white power”, „Do gazu” itp. – wyjaśnia Maciej Kujawski z Wydziału Informacji i Kontaktu z Mediami Biura Prokuratury Generalnej. Zapytany przez reportera Telewizji Republika Bartłomieja Graczaka, dodał też, że „Szczerbiec” może stanowić podobieństwo do takich symboli jak chociażby krzyż celtycki.
– A zatem o uznaniu takich symboli jak szczerbiec czy krzyż celtycki za symbol rasistowski etc. będzie decydował kontekst, który prokuratorzy nazywają stanem faktycznym, a przede wszystkim tzw. strona podmiotowa, czyli zamiar używającego tej symboliki (motywacja) – tłumaczy Kujawski.