Przejdź do treści
Policja podsumowała 2021 r. Każdego dnia średnio 18 tys. interwencji
Fot. PAP/Grzegorz Momot

W 2021 r. policjanci przeprowadzili średnio blisko 18 tysięcy interwencji dziennie, co daje 6,5 mln interwencji w skali roku – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że policjanci dziennie zatrzymywali średnio ponad 570 osób na gorącym uczynku przestępstwa, oraz ponad 800 poszukiwanych.

W Komendzie Głównej Policji odbyła się roczna odprawa kadry kierowniczej polskiej policji, w której udział wziął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz wiceszef resortu Maciej Wąsik. Podczas odprawy m.in. podsumowano najważniejsze obszary działania policji w 2021 roku.

– Polska policja zamknęła ten rok z rekordowym stanem zatrudnienia funkcjonariuszy polskiej policji, bo po raz pierwszy od kilkunastu lat jest to ponad 100 tys. funkcjonariuszy. Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku w polskiej Policji służy obecnie 100 535 policjantów. To najlepszy wynik od kilkunastu lat, a liczba przyjęć do Policji w 2021 roku była wyższa o 2 631 niż odejść – powiedział PAP rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

Inspektor wskazał, że według statystyk każdego dnia do służby w 2021 roku średnio wychodziło ponad 15 tysięcy policjantów prewencji i ponad 4 tys. funkcjonariuszy ruchu drogowego. "W 2021 roku przeprowadzonych zostało blisko 18 tysięcy interwencji dziennie, co daje 6,5 mln interwencji w skali roku – podał policjant.

– Dziennie zatrzymano ponad 570 osób na gorącym uczynku przestępstwa, ponad 800 poszukiwanych, każdego dnia wykryto ponad 2 tysiące przestępstw, ujawniono blisko 25 tysięcy wykroczeń, zrealizowano 360 konwojów. Założyliśmy, że czas reakcji na zdarzenie powinien wynosić 11 minut. W 2020 roku zeszliśmy znacząco poniżej tego wskaźnika, a w 2021 roku czas interwencji pilnej wynosiła średnio 9 minut w skali kraju – tłumaczył.

Podczas odprawy poruszono też kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – W ubiegłym roku zanotowano znaczący spadek liczby ofiar wypadków, co daje ponad 1300 ofiar śmiertelnych na drogach mniej niż w 2012 roku. Podobną tendencję obserwuje się również, jeśli chodzi o ranne osoby na polskich drogach – zaznaczył.

Rzecznik KGP podkreślił, że podsumowana została również sytuacja granicy polsko-białoruskiej. – Od początku działań do 18 stycznia 2022 w Polsce policjanci ujawnili ponad 6 tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy zostali przekazani Straży Granicznej – wyjawił.

– Podczas obowiązywania stanu wyjątkowego wylegitymowano ponad 226 tysięcy osób, za wykroczenia zatrzymano 36 osób, za przestępstwa zatrzymano 405 osób, skontrolowano prawie 3 mln pojazdów. Na terenie Polski w związku z działaniami ukierunkowanymi na przeciwdziałanie nielegalnej imigracji zatrzymano obywateli pochodzących z Niemiec, Ukrainy, Polski i Gruzji, 292 kierowców przewożących osoby nielegalnie przebywające na terenie RP oraz 25 towarzyszących im pasażerów – wyliczył.

Podał przy tym, że na terenach objętych stanem wyjątkowym do działań zaangażowano ponad 166 tys. policjantów, z czego ponad 97 tys. policjantów skierowano bezpośrednio w rejon przygraniczny, a ponad 69 tys. skierowano na punkty kontrolne. – Niestety w momencie, gdy doszło do eskalacji działań, 12 policjantów zostało rannych – podał. Dodał przy tym, że policjanci pionu kryminalnego wszczęli 199 postępowań przygotowawczych w związku z organizowaniem i ułatwieniem przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W związku z tymi postępowaniami 75 osób zatrzymanych przez policję zostało tymczasowo aresztowanych.

Podczas odprawy podsumowano też zaangażowanie policji w walkę z pandemią koronawirusa. – Od początku działań do 23 stycznia 2022 łącznie w zakresie kontroli przemieszczania się osób, nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania twarzy, gromadzenia się osób, przemieszczania się w transporcie zbiorowym policjanci podjęli już ponad 2,1 mln interwencji i sprawdzili ponad 117 mln razy osoby objęte kwarantanną – przekazał.

– W następnym punkcie szef Policji omówił powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które stanowi ogromne przedsięwzięcie, ale wynika z potrzeby dzisiejszych czasów, serdecznie dziękując panom Ministrom SWiA za skuteczność działań w tym zakresie. W procesie budowania biura powołano już pełnomocnika i przedstawiono koncepcję. W biurze w tym roku powstanie 300 etatów, w kolejnych następne – łącznie 1800 etatów"– dodał rzecznik KGP.

PAP

Wiadomości

Dziś PiS ogłosi kandydata. Potwierdzi się nasz news? [SONDA]

Polska 24 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Święta i Sylwester w Zakopanem. Kto wybiera taką opcję?

Black Friday - sprawdź cenę zanim kupisz

Dlaczego KO postawiła na Trzaskowskiego?

Wskoczył do stawu z hipopotamami. Coś do nich krzyczał | FILM

Rosja nie znaczy już nic. Improwizacja w działaniach i blef

Human Rights Watch w obronie zabitych terrorystów w Ekwadorze

Demolowali Montreal, a Trudeau tańczył na koncercie Taylor Swift

Julia Szeremeta wraca na ring

Coraz gorzej na Kubie. Połowa mieszkańców musi żyć bez prądu

Rząd federalny przeprosił za zabicie ponad tysiąca inuickich psów

Strzelanina w pobliżu ambasady; napastnik zabity, trzech policjantów rannych

Protesty we Francji. Wstrzącający proces. Macron obiecał. Ale nic

Szef MSZ Włoch bez lukru o Putinie. Pocisk balistyczny był stary

Najnowsze

Dziś PiS ogłosi kandydata. Potwierdzi się nasz news? [SONDA]

Dlaczego KO postawiła na Trzaskowskiego?

Wskoczył do stawu z hipopotamami. Coś do nich krzyczał | FILM

Rosja nie znaczy już nic. Improwizacja w działaniach i blef

Human Rights Watch w obronie zabitych terrorystów w Ekwadorze

Polska 24 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Święta i Sylwester w Zakopanem. Kto wybiera taką opcję?

Black Friday - sprawdź cenę zanim kupisz