Polacy przestali wsłuchiwać się w namowy Tuska? Jest nowy sondaż
21 procent. Na takie poparcie społeczne może liczyć Koalicja Obywatelska współtworzona przez PO, Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Zielonych. Najnowszy sondaż opublikował dziś CBOS. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy, Braun) 4 proc., PSL-Koalicja Polska 2 proc. i Kukiz\'15 1 proc. Pozostałe partie nie zostały ujęte w badaniu. Prym bez zmian wiedzie Zjednoczona Prawica. Sojuszowi PiS-u, Solidarnej Polski i Partii Republikańskiej stery władzy chce powierzyć 30 proc. wyborców.
CBOS podkreśla, że od poprzedniego miesiąca notowania trzech wiodących w rankingu wyborczym ugrupowań nie zmieniły się znacząco. Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę wyraziło 30 proc. zadeklarowanych wyborców, o 1 punkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu z sierpnia. W sondażu zwrócono uwagę, że od lipca ugrupowanie rządzące straciło 3 punkty proc.
Na takim samym poziomie, jak w sierpniu kształtuje się poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), na którą obecnie chce głosować 21 proc. ankietowanych.
Od sierpnia stabilne są również notowania Polski 2050 Szymona Hołowni, której zwolennikiem pozostaje co dziesiąta osoba zamierzająca uczestniczyć w wyborach parlamentarnych.
Lepiej niż miesiąc temu wypada Lewica (Nowa Lewica, Razem), na którą chce głosować 6 proc. potencjalnych wyborców (o 2 punkty więcej niż sierpniu). CBOS zwraca uwagę, że jest to najlepszy wynik Lewicy w badaniach od maja 2021 roku, kiedy to uzyskała takie samo poparcie, jak obecnie.
Po okresie rosnącego poparcia dla Konfederacji z 3 proc. w maju do 7 proc. w sierpniu, notowania tego ugrupowania znacząco się pogorszyły. We wrześniu zamiar poparcia go w wyborach do Sejmu deklaruje 4 proc. badanych. (spadek o 3 punkty proc.).
Poparcie dla PSL-Koalicja Polska (Polskie Stronnictwo Ludowe, UED, Konserwatyści) we wrześniu jest takie samo, jak w sierpniu i wynosi 2 proc.
Nie zmieniło się też poparcie dla Kukiz'15. Podobnie, jak w poprzednim miesiącu ugrupowanie to popiera 1 proc. badanych. Również 1 proc. ankietowanych deklaruje chęć oddania głosu na inne ugrupowanie.