Polacy SzczepimySię! Podano już ponad 35 mln dawek

W Polsce wykonano już 35,3 mln zastrzyków szczepionką przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 18 mln osób – wynika z ostatnich rządowych danych. Od piątku dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat mogą zaszczepić się preparatem firmy Moderna.
Z raportu wynika, że liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień przeciw COVID-19 wynosi 35 281 208. W pełni zaszczepiono 18 064 134 osoby. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 46 170 230 dawek. Do punktów szczepień trafiło 36 563 265 z nich.
Od wczoraj dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat mogą zaszczepić się preparatem Spikevax od firmy Moderna. Wcześniej jedynym preparatem podawanym nastolatkom był ten od firmy Pfizer/BioNTech. Resort zdrowia opublikował komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień u osób do 18. roku życia.
Zgodnie z nim, w przypadku szczepionki Comirnaty (od firmy Pfizer/BioNTech), rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (od Moderny) zarekomendowana przerwa to 28 dni.
ℹ️ Wykonaliśmy 35 281 208 szczepień
— #SzczepimySię (@szczepimysie) August 13, 2021
1️⃣ dawką wykonano 18 759 946 szczepień
✅ w pełni zaszczepione są 18 064 134 osoby (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów)
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w naszym serwisie ⤵️https://t.co/NMqyTPXfQo pic.twitter.com/FjHnfYJ12i
Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.
Według danych przekazanych przez MZ zaledwie 0,67 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych. Spośród wszystkich zanotowanych przypadków zgonów osób z koronawirusem 1,64 proc. to osoby zakażone po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia"– podał resort.
Od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 39 245 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 646 - wskazało ministerstwo.
???? Zgony osób zakażonych #koronawirus po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,64% wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych #COVID19. Zgony nie są związane ze szczepieniem. pic.twitter.com/QoAY0F6ucD
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 13, 2021
Z kolei od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 1 395 608 osób. Wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki zanotowano 9441 przypadków zakażeń. Z danych zamieszczonych w serwisie gov.pl wynika, że w magazynach jest 8,6 mln szczepionek. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w piątek, że szczepionki AstryZeneki z krótkim okresem ważności będą przekazywane na Ukrainę.
Jak dodał, pierwsza partia preparatów będzie przekazana w sierpniu w liczbie 650 tys. szczepionek, a planowane jest 1,2 mln. Kraska mówił, że decyzje o sprzedaży szczepionek będą podejmowane na bieżąco tak, aby preparat się nie zmarnował.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 161 555 dawek. Zgłoszono 14 305 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Najnowsze

Były wiceprezes Orlenu zatrzymany przez ABW

Mocne słowa przyszłej Pierwszej Damy ws. hejtu na córkę! „Każde dziecko zasługuje, by dorastać w świecie miłości i akceptacji”

Ronaldo chce zagrać z synem w jednej drużynie? Maniche zdradza możliwy cel gwiazdy
