Od debaty o praworządności w Polsce do tragicznych zamachów w Brukseli – tak w panoramie prezentował się pierwszy kwartał 2016 r. Sprawdź, co działo się w pierwszych miesiącach mijającego roku.
Końcówka roku jest świetną okazją do wszelkiego rodzaju podsumowań i wniosków z mijających 365 dni. Postanowiliśmy także i my przyjrzeć się kończącemu się rokowi. Przedstawimy, co w 2016 r. działo się zarówno w Polsce, jak i na świecie – będą to, naszym zdaniem, fakty, które najbardziej interesowały przede wszystkim polską opinię publiczną – zapraszamy!
Styczeń
Pierwszy miesiąc nowego roku upłynął w Polsce przede wszystkim pod znakiem trwającej i podsycanej przez opozycję walce o Trybunał Konstytucyjny. Choć była ona jednym z najgorętszych tematów w Polsce, który wielokrotnie wzbudzał – często nadmierne – zainteresowanie Unii, to odbywająca się 13 stycznia pierwsza debata w Komisji Europejskiej o praworządności w Polsce wcale nie dotyczyła Trybunału. Asumptem do niej miała się stać nowelizacja ustawy o mediach publicznych.
Unijny komisarz, Guenther Oettinger, mówił wówczas, że „wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem”. Domysły Oettingerea krótko zripostował rzecznik prezydenta RP, Marek Magierowski. - W ostatnich ośmiu latach nie mieliśmy pluralizmu w mediach publicznych i wtedy żaden komisarz europejski nie ubolewał – powiedział rzecznik.
Debata odbyła się i w jej efekcie Komisja podjęła decyzję o wszczęciu procedury ochrony praworządności wobec Polski. Choć decyzja była w praktyce sztuką dla sztuki, to opozycja klaskała w dłonie, że realizuje się po części jej program „ulicy i zagranicy”. Poznaliśmy jednak wówczas wroga Polaków – Fransa Timmermansa, który do tej pory jest głównym „dyskutantem” w sprawie praworządności w Polsce.
Luty
Na początku lutego opinią publiczną w Polsce wstrząsnęła informacja o brutalnym zabójstwie na warszawskiej Woli. Morderca zabił 3 lutego młodą kobietę – lektorkę języka włoskiego – w jej mieszkaniu i obciął jej głowę, którą wywiózł w inne miejsce, do mieszkania na Żoliborzu. Zabójcą okazał się Kajetan P., syn prokurator z Poznania. Został zatrzymany na Malcie, kilkanaście dni po zabójstwie. Biegli mieli uznać, że mężczyzna jest niepoczytalny, przez co nie trafi do więzienia, a do zakładu psychiatrycznego. Niedawno został umieszczony w szpitalnym oddziale aresztu śledczego w Poznaniu.
W połowie miesiąca, Maria Kiszczak, wdowa po Czesławie Kiszczaku, zaproponowała Instytutowi Pamięci Narodowej sprzedaż dokumentów, które przechowywał jej mąż. Przedstawiła IPN-owi zapisaną odręcznie kartkę zatytułowaną „Informacja opracowania ze słów T.W. „Bolek”. Dodała, że takich dokumentów ma więcej. Wieczorem 16 lutego, policja wraz z IPN weszła do mieszkania wdowy po Kiszczaku i zabezpieczyła dokumentację. Potwierdzono autentyczność dokumentów. Niedawno IPN otrzymał od Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ostatnią partię dokumentów z domu Kiszczaków.
28 lutego odbyła się 88. już ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscarów. Po raz pierwszy Oscarem został w tym roku nagrodzony „wielki pomijany” - Leonardo di Caprio. Otrzymał on statuetkę dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Zjawa”. Najlepszym filmem okazał się „Spotlight” Toma McCarthy'ego, najlepszym reżyserem Alejandro G. Inarritu, reżyser „Zjawy”. Statuetkę dla najlepszej aktorki odebrała Brie Larson za rolę w filmie „Pokój”. Najlepszym filmem nieanglojęzycznym okazał się węgierski film „Syn Szawła” w reżyserii Laszlo Nemesa.
Marzec
9 marca ukazał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Andrzeja Rzeplińskiego w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia 2015 r. Pojawiła się wówczas dyskusja, czy TK może orzekać z pominięciem przepisów zmienionej ustawy o Trybunale, bo tak właśnie się stało. TK uznał ustawę z 22 grudnia 2015 r. za całkowicie niezgodną z konstytucją. Wyrok nie został jednak opublikowany, ponieważ rząd uznał, że został orzeczony z pominięciem przepisów nowej ustawy, co miało być naruszeniem procedury. Kwestia nieopublikowania wyroku stała się nowym paliwem dla KOD-u, który zamieścił na swoim koczowisku pod Kancelarią Premierą licznik dni mijających od nieopublikowania wyroku.
20 marca prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, przybył na Kubę. Była to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta na wyspie od 1928 r. Trzydniowa wizyta prezydenta USA została uznana za ocieplenie stosunków między Kubą a Stanami Zjednoczonymi.
22 marca w Brukseli doszło do trzech zamachów terrorystycznych, w których łącznie śmierć poniosło 32 osoby oraz trzech zamachowców-samobójców. Dwa zamachy miały miejsce na lotnisku w Zaventem, a jeden – przy stacji metra Maalbeek. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie. Belgia ogłosiła po zamachach trzydniową żałobę narodową.