Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Podsumowanie roku 2016 wg naszego portalu – cz. 4, październik-grudzień

Źródło: Twitter

Donald Trump zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA, rozpoczęcie przesłuchań w sprawie afery Amber Gold, pożegnanie Andrzeja Rzeplińskiego, próba puczu zorganizowana przez opozycję oraz podpisanie ustawy dezubekizacyjnej – to najważniejsze wydarzenia ostatniego kwartału mijającego, 2016 roku!

Końcówka roku jest świetną okazją do wszelkiego rodzaju podsumowań i wniosków z mijających 365 dni. Postanowiliśmy także i my przyjrzeć się kończącemu się rokowi. Przedstawimy, co w 2016 r. działo się zarówno w Polsce, jak i na świecie – będą to, naszym zdaniem, fakty, które najbardziej interesowały przede wszystkim polską opinię publiczną – zapraszamy!

Październik

4 października ministerstwo rozwoju poinformowało o zerwaniu negocjacji offsetowych z firmą Airbus Helicopters, która miała dostarczyć polskiej armii 50 śmigłowców Caracal za niewyobrażalnie wysoką sumę 13,5 mld złotych. Oficjalnym powodem zerwania negocjacji z Airbusem były rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych dotyczących offsetu dla Polski, jednak ministerstwo rozwoju podkreśliło, że kontrakt nie pozwalał na zadowalający rozwój polskiego przemysłu obronnego. Podkreślano jednak wielokrotnie przesadnie wysoką kwotę, którą Polska miałaby zapłacić za – zdaniem specjalistów – niezbyt właściwie wypełniające potrzeby polskiej armii śmigłowce.

Listopad

8 listopada Amerykanie wybierali nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Do walki o fotel stanęła Hillary Clinton z Partii Demokratów oraz Donald Trump, kandydat Republikanów. Choć wiele przedwyborczych sondaży nie dawało szans na zwycięstwo kandydatowi republikańskiemu, to jednak on okazał się zwycięzca. Trump otrzymał 304 głosy elektorskie, a Clinton jedynie 227. Prezydent-elekt Donald Trump zostanie oficjalnie zaprzysiężony 20 stycznia 2017 r. i zastąpi na fotelu prezydenta Baracka Obamę. Listopadowe wybory okazały się wielkim triumfem republikanów, którzy zwyciężyli również w wyborach do Senatu i Izby Reprezentantów.

9 listopada pierwsi przesłuchiwani stanęli przed sejmową komisją śledczą ds. wyjaśnienia afery Amber Gold. Komisja, na czele której stoi posłanka Małgorzata Wassermann, rozpoczęła przesłuchania od przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, przede wszystkim związanych z gdańskimi sądami i prokuraturami. Przesłuchania przed komisją ujawniły skalę patologii, jakie miały miejsce w organach wymiaru sprawiedliwości. Afera Amber Gold była jedną z największych afer związanych z poprzednią władzą w Polsce. Wskutek nieuczciwej działalności oszukano rzesze ludzi na kwotę setek milionów złotych.

18 listopada podczas Kongresu 590 wicepremier, minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki przedstawił „Konstytucję dla biznesu”, która skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców. Ma być ona próba ułatwienia prowadzenia własnego biznesu w Polsce.

Grudzień

16 grudnia podczas debaty dotyczącej zmiany zasad obecności dziennikarzy w Sejmie doszło do protestu opozycji. Bezpośrednią przyczyną miało być wykluczenie z obrad przez marszałka Sejmu posła Michała Szczerby z Platformy Obywatelskiej. Posłowie opozycji zablokowali mównicę sejmową. W tym dniu obrad Sejmu głosowano nad przyjęciem ustawy budżetowej na rok 2017 – z powodu okupowania mównicy przez opozycję, obrady przeniesiono na salę kolumnową, gdzie nie zjawili się – mimo informacji o przeniesieniu obrad – posłowie opozycji. Ustawę budżetową przyjęto. Pod Sejmem wieczorem 16 grudnia doszło do burd wzniecanych przez Komitet Obrony Demokracji, który próbował uniemożliwić posłom opuszczenie budynku Sejmu. Od 16 grudnia trwa protest posłów opozycji, którzy okupują salę sejmową, oraz KOD-u, który koczuje pod budynkiem Sejmu. Była to próba zablokowania prac Sejmu przez opozycję, przede wszystkim w kontekście uniemożliwienia przyjęcia ustawy budżetowej. Jarosław Kaczyński działania opozycji i KOD-u określił mianem puczu, a wielu obserwatorów i ekspertów uznało, że mieliśmy do czynienia z poważnym aktem działań w ramach wojny hybrydowej. Na potwierdzenie tej tezy przywoływane były jednoczesne utrudnienia w dostępie do telewizji publicznej i awarię wielu programów i sieci komputerowych.

19 grudnia pożegnaliśmy na stanowisku przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego. Pełniąca obowiązku prezesa TK została sędzia Julia Przyłębska, a 21 grudnia, zgodnie z obowiązującym prawem, została przez prezydenta mianowana nową przewodniczącą Trybunału.

19 grudnia w Berlinie tunezyjski terrorysta Anis Amri zamordował w Berlinie polskiego kierowcę ciężarówki Łukasza Urbana. Uprowadzoną ciężarówką islamista wjechał w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, zabijając 12 osób. Anis Amri po kilku dniach pościgu został zastrzelony przez włoskiego policjanta w okolicach Mediolanu. 30 grudnia odbył się uroczysty pogrzeb Łukasza Urbana z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli władz państwowych.

30 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę dezubekizacyjną. Na mocy nowych przepisów, emerytury funkcjonariuszy byłych służb bezpieczeństwa PRL, nie będą mogły być wyższe niż średnie świadczenie ZUS. W przypadku emerytury będzie to 2 tys. złotych. Według szacunków MSWiA ustawa obejmie ponad 30 tys. obecnie wypłacanych świadczeniobiorców.

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Najnowsze

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej