Przejdź do treści

Podsumowanie roku 2016 wg naszego portalu – cz. 3, lipiec-wrzesień

Źródło: Twitter/misyjne.pl

Trzeci kwartał roku 2016 upłynął pod znakiem wielkich wydarzeń w Polsce – Światowych Dni Młodzieży, związanej z tym wizyty papieża Franciszka oraz Szczytu NATO w Warszawie. Kwartał ten zakończyła sprawa projektu ustawy antyaborcyjnej.

Końcówka roku jest świetną okazją do wszelkiego rodzaju podsumowań i wniosków z mijających 365 dni. Postanowiliśmy także i my przyjrzeć się kończącemu się rokowi. Przedstawimy, co w 2016 r. działo się zarówno w Polsce, jak i na świecie – będą to, naszym zdaniem, fakty, które najbardziej interesowały przede wszystkim polską opinię publiczną – zapraszamy!

Lipiec

8 oraz 9 lipca odbył się w Warszawie szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Był to pierwszy szczyt NATO, który odbył się w Polsce. Do stolicy przyleciały głowy państw Sojuszu, w tym premier Wielkiej Brytanii David Cameron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz unijni dygnitarze – Jean-Claude Juncker oraz Donald Tusk. Na szczycie zapadły wiążące decyzje w sprawie tzw. wschodniej flanki NATO. Zdecydowano o powołaniu czterech batalionowych grup bojowych rozlokowanych na terenie Polski i państw bałtyckich. Zadecydowano też, że w regionie zostanie rozmieszczona brygada pancerna i elementy dywizji US Army. Podczas szczytu wszystkie państwa członkowskie sojuszu podjęły decyzję o wstąpieniu do koalicji przeciw Państwu Islamskiemu.

14 lipca, święto narodowe Francji, był w tym roku dla Francuzów bardzo smutny. W Nicei, na Promenadzie Anglików, 31-letni Tunezyjczyk wjechał ciężarówką w tłum spacerujących osób. W wyniku zamachu zginęło 87 osób. W efekcie Francja zdecydowała się na przedłużenie o dodatkowe 3 miesiące stanu wyjątkowego.

20 lipca ukazał się w „Gazecie Wyborczej” artykuł o działaniach związanych z działką pod dawnym adresem Chmielna 70 w Warszawie i sieci powiązań, jakie powstały w procesie reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Tekst uznaje się za jeden z kamieni milowych ujawnienia tzw. afery reprywatyzacyjnej, choć już wcześniej znany był problem nieuczciwej sprzedaży i przejęć nieruchomości w stolicy. Skala afery jest ogromna i przez wielu nieprawidłowości związane z procesem reprywatyzacyjnym mogą stanowić wierzchołek góry lodowej naprawdę gigantycznych afer.

26 lipca rozpoczęły się w Polsce długo wyczekiwane Światowe Dni Młodzieży. Ta wspaniała impreza odbywająca się w Krakowie pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” przyciągnęła do Polski miliony młodych pielgrzymów z całego świata. 27 lipca do Polski przybył również papież Franciszek, który celebrował m.in. mszę posłania w Kampusie Miłosierdzia w podkrakowskich Brzegach. Według ustaleń, w mszy mogło wziąć udział nawet 3 mln osób. - Pan nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście albo w miłych wspomnieniach, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu, w nauce, studiach, pierwszych latach pracy, przyjaźniach, uczuciach, planach i marzeniach – mówił do zgromadzonych papież. Głowa Kościoła odwiedziła podczas pobytu w Polsce także klasztor na Jasnej Górze oraz niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Sierpień

Sierpień to znów sportowe emocje. W Rio de Janeiro rozpoczęły się 5 sierpnia XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polacy wrócili z zawodów z 11 medalami – dwoma złotymi (dla Anity Włodarczyk, młociarki, oraz wioślarskiej dwójki podwójnej kobiet – Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej oraz Natalii Madaj), trzema srebrnymi oraz 6 brązowymi. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 33. pozycję. Na miejscu pierwszym uplasowały się Stany Zjednoczone z 121 medalami.

Polska żegnała z honorami kolejnych bohaterów – Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” - dwoje „Wyklętych”. Bohaterowie zostali pochowani na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, a uroczystości pogrzebowe zainaugurowała msza św. w gdańskiej bazylice, w której udział wział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu. Uroczystego pogrzebu dokonano 28 sierpnia, w 70. rocznicę zamordowania przez komunistów 17-letniej „Inki” i podporucznika Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” w piwnicy gdańskiej więzienia.

Wrzesień

12 września potwierdzono kolejną ważną decyzję rządu Beaty Szydło – podpisane zostało rozporządzenie o podwyższeniu płacy minimalnej w 2017 r. do 2000 złotych brutto. To największa podwyżka płacy minimalnej w ostatnich latach – wcześniejsza stawka wynosiła 1850 zł brutto. Nowa płaca minimalna obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017 r.

Końcówka września to gorąca debata parlamentarno-społeczna o projekcie ustawy antyaborcyjnej, który w znaczącym stopniu miałby chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Projekt autorstwa organizacji pro-life był debatowany w parlamencie, jednak stał się dla opozycji paliwem do uderzania w partię rządzącą. Na fali protestów wobec projektu na ulice wychodziły tzw. czarne protesty, złożone z przeciwniczek projektu ustawy, w tym w znaczącej mierze z feministek i działaczek lewicowych. Ostatecznie, na początku października 2016 r. Sejm odrzucił projekt ustawy antyaborcyjnej.

28 września odwołany ze stanowiska ministra finansów został Paweł Szałamacha. Jego miejsce zajął Mateusz Morawiecki, stając się "superministrem" stojącym na czele dwóch resortów - finansów i rozwoju.

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice

AKTUALIZACJA

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę

TYLKO U NAS

Majdzik: „Tusk działa na zlecenie UB-ków, Niemców i Rosji”

Szokujące fakty o Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!

Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego

Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”

Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty

SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza

Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024

Polskie rolnictwo w potężnym kryzysie – alarmujące dane z 2024 roku

Zobacz po czym poznać, że Tusk kłamie

UWAGA! Tam będzie intensywnie padał śnieg

Najnowsze

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Majdzik: „Tusk działa na zlecenie UB-ków, Niemców i Rosji”

TYLKO U NAS

Szokujące fakty o Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!

Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

AKTUALIZACJA

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę