Przejdź do treści
Podsumowanie roku 2016 wg naszego portalu – cz. 2, kwiecień-czerwiec
Ministerstwo Obrony Narodowej

Start flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości, pogrzeb mjr. „Łupaszki”, obchody 1050-lecia Chrztu Polski, Brexit i dobry występ naszych piłkarzy na Euro 2016 – to działo się między kwietniem a czerwcem 2016!

Końcówka roku jest świetną okazją do wszelkiego rodzaju podsumowań i wniosków z mijających 365 dni. Postanowiliśmy także i my przyjrzeć się kończącemu się rokowi. Przedstawimy, co w 2016 r. działo się zarówno w Polsce, jak i na świecie – będą to, naszym zdaniem, fakty, które najbardziej interesowały przede wszystkim polską opinię publiczną – zapraszamy!

Kwiecień

1 kwietnia 2016 r. to start flagowego programu socjalnego rządu Prawa i Sprawiedliwości – Rodzina 500+. Program był przed wprowadzeniem wielokrotnie krytykowany przez opozycję z bardzo różnych powodów, wśród których przeważał ten, że „pieniądze będą przepijane” i „zawali to budżet państwa”. Miesięczne świadczenie w wysokości 500 zł można otrzymać na drugie i każde kolejne dziecko, a także na pierwsze, jeśli rodzina jest w złej sytuacji materialnej. Pierwszego dnia działania programu złożono 100 tys. wniosków o otrzymanie świadczenia. Według najnowszych danych, wsparciem z programu objętych jest 3,8 mln dzieci w Polsce, a sam program pozytywnie wpłynął na sytuację bytową wielu polskich rodzin.

Na początku miesiąca ujawniono tzw. Panama Papers, czyli zbiór poufnych dokumentów z rajów podatkowych, które pojawiły się po wycieku danych z panamskiej kancelarii prawno-podatkowej Mossack Fonseca. W dokumentach, na liście klientów kancelarii, znalazły się nazwiska trzech Polaków – Pawła Piskorskiego, Marka Profusa oraz Mariusza Waltera.

14 kwietnia zainaugurowane zostały uroczystą mszą z udziałem Pary Prezydenckiej w Katedrze Gnieźnieńskiej obchody 1050-lecia Chrztu Polski. - Każda i każdy z nas ochrzczonych dziękuje za dar i łaskę chrztu świętego, za powołanie do życia wiarą i dawania świadectwa o Zmartwychwstałym Panu – mówił podczas homilii abp Wojciech Polak, prymas Polski. W kolejnych dniach trwały oficjalne obchody rocznicy, m.in., obrady Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu. Hasłem przewodnim obchodów było „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.

24 kwietnia odbył się uroczysty pogrzeb jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych – mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. „Łupaszka” został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika i spoczął na Powązkach Wojskowych w rodzinnym grobie obok swojej córki. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu. Szczątki majora „Łupaszki” zostały odnalezione na terenie Kwatery na Łączce w 2013 r. i niedługo potem zidentyfikowane.

Maj

22 maja odbyła się w Austrii po raz pierwszy druga tura wyborów prezydenckich, w której znaleźli się popierany przez Zielonych Alexander Van der Bellen oraz prawicowiec Norbert Hofer. Nieznaczenie II turę zwyciężył Van der Bellen, jednak wynik unieważniono. Austriacki Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że podczas II tury doszło do szeregu nieprawidłowości w głosowaniach i zarządził ponowne przeprowadzenie drugiej tury wyborów prezydenckich. Odbyła się ona ponownie 4 grudnia, jednak nie przyniosła zmiany ostatecznego wyniku. Prezydentem Austrii został Alexander Van der Bellen.

Czerwiec

Czerwiec nam, Polakom, upłynął przede wszystkim pod znakiem sportowych emocji fundowanych przez naszą futbolową reprezentację. Polacy dobrze zaprezentowali się w rozgrywanych we Francji mistrzostwach i dotarli do ćwierćfinału. W fazie grupowej nasi piłkarze wywalczyli 7 punktów po zwycięstwach 1:0 z Irlandią Północną i Ukrainą oraz bezbramkowym remisie z Niemcami i awansowali do 1/8 finału z 2. miejsca w grupie. W kolejnej fazie rozgrywek spotkaliśmy się ze Szwajcarami, których pokonaliśmy po rzutach karnych. W ćwierćfinale nasza reprezentacja trafiła na Portugalię, której mimo starań nie udało się pokonać. Polacy z drużyną z Półwyspu Iberyjskiego przegrali w rzutach karnych. Występ naszej kadry był jedną z największych niespodzianek rozgrywanego we Francji turnieju. Był to najlepszy ze wszystkich występów Polski w piłkarskich mistrzostwach Europy.

Nie mniej emocji w Europie - jednak już nie piłkarskich – wywołał wynik referendum w Wielkiej Brytanii. 23 czerwca Brytyjczycy przy urnach odpowiedzieli na pytanie, czy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Niecałe 52% głosujących opowiedziało się za wyjście Wielkiej Brytanii z Unii. Referendum rozpoczęło tzw. Brexit – formalna procedura wystąpienia Brytyjczyków z UE ma się rozpocząć na początku 2017 r. Brexit jest oceniany jako jedna z największych porażek obecnego szefostwa Unii Europejskiej.

 

 

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Najnowsze

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"