Przejdź do treści

Po dyskwalifikacji wrócił na pływalnię w dobrej formie

Źródło: gettyimages.com

Pływak Sun Yang, trzykrotny złoty medalista olimpijski, wygrał rywalizację na 400 m w letnich mistrzostwach Chin w swoim pierwszym starcie po powrocie do sportu po czteroletnim zawieszeniu za doping.

32-letni były rekordzista świata na 1500 m stylem dowolnym został zawieszony na osiem lat w lutym 2020 roku przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie. Następnie szwajcarski sąd najwyższy zmniejszył o połowę karę, która dobiegła końca w maju. Sun Yang mimo to nie miał szansy, by wystąpić w igrzyskach w Paryżu, gdyż nie miał kwalifikacji, a ponadto w reprezentacji Chin - zgodnie z lokalnymi przepisami - nie mogą startować sportowcy, którzy byli zawieszeni za doping dłużej niż rok. 

Po raz pierwszy po dyskwalifikacji trenujący wcześniej długo w samotności Yang zaprezentował się w letnich mistrzostwach kraju. Wygrał wyścig na 400 m czasem 3.49,58, dużo gorszym niż uzyskiwał w przeszłości. „Mogło być lepiej, ale jestem zadowolony z powrotu. Cztery lata poza zawodami i bez intensywnego treningu zrobiły jednak swoje. Czuję się jeszcze niepewnie, mam kłopot z kontrolowaniem tempa i potrzebuję dużo więcej startów” - powiedział pływak, cytowany przez lokalne media. 

Dyskwalifikacja mierzącego niemal dwa metry Chińczyka dotyczyła wydarzeń z września 2018, gdy kontrolerzy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) przyjechali do jego domu, aby pobrać próbki moczu i krwi. W trakcie badania doszło do nieprawidłowości, pobrane próbki zostały uszkodzone, a niektóre nawet zniszczone. Jak później ustalono, dokonał tego na polecenie matki Yanga jego osobisty ochroniarz. 

WADA takie działanie potraktowała równoznacznie z odmową poddania się badaniu i wystąpiła do Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) o nałożenie na zawodnika dyskwalifikacji. FINA miała inne zdanie i Yang został dopuszczony do startu m.in. w mistrzostwach świata w Gwangju, co zostało negatywnie ocenione przez wielu rywali. Australijczyk Mack Horton nie stanął podczas ceremonii medalowej obok Azjaty i odmówił uściśnięcia mu dłoni. Z decyzją FINA nie zgodziła się WADA i oddała do CAS sprawę, która w wyniku apelacji zawodnika trafiła do szwajcarskiego sądu najwyższego. 

Chińczyk w dorobku ma sześć medali olimpijskich, w tym trzy złote (dwa z Londynu z 2012 roku i jeden z Rio de Janeiro z 2016). Mistrzem świata był 11-krotnie. Problemy z dopingiem miał wcześniej w 2014 roku, kiedy był zawieszony na trzy miesiące. Wówczas w jego organizmie wykryto zakazany środek pobudzający - trimetazydynę, który został mu - jak twierdził - zalecony przez lekarzy z powodu problemów z sercem i występujących omdleń. 

źródło: PAP 

Wiadomości

Express Republiki 30.12.2024

To jest patologia! Minister Leszczyna powołała byłego dyrektora ośrodka ruchu drogowego na szefa NFZ

PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS

Poprawia się stan głodzonego dziecka

Sąd skazał rodziców dziecka, który zabił 10 osób

Liga NBA: Przegrana Spurs, Sochan nie pomógł

Nie żyje założyciel HBO Charles Dolan

PKW planuje spotkanie z I prezes SN

Sąd przedłużył areszt dla Palikota

Patryk Jaki ujawnia kulisy decyzji PKW

Włoska dziennikarka aresztowana w Iranie

Bochenek: wzywamy ministra finansów do natychmiastowej realizacji decyzji PKW

Sprawozdanie PiS przyjęte. Szef PKW przekazał szczegóły

Alijew stawia warunki Rosji po katastrofie azerskiego samolotu

Liga NHL: Owieczkin goni Gretzky'ego

Najnowsze

Express Republiki 30.12.2024

Sąd skazał rodziców dziecka, który zabił 10 osób

Liga NBA: Przegrana Spurs, Sochan nie pomógł

Nie żyje założyciel HBO Charles Dolan

PKW planuje spotkanie z I prezes SN

To jest patologia! Minister Leszczyna powołała byłego dyrektora ośrodka ruchu drogowego na szefa NFZ

PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS

Poprawia się stan głodzonego dziecka