Płk Sienkiewicz ma „kulturalny sukces”: likwidacja Radia dla Ciebie
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że Sąd Rejonowy dla m st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod nazwą \'Radio dla Ciebie\' S.A. w likwidacji" – czytamy w komunikacie "resortu kultury". Przypomnijmy, 29 grudnia 2023 r. płk Sienkiewicz podjął decyzję o likwidacji 17 spółek Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia.
Warszawski sąd odrzucił wniosek o wpisanie do KRS nowych władz Polskiego Radia. Referendarz w uzasadnieniu powołał się na uchwałę Trybunału Konstytucyjnego z 1995 r., która głosiła, że "zasada niezależności publicznej radiofonii i telewizji przybiera wyrazistą postać, gdy rozpatruje się jej pozycję wobec rządu i struktur jemu podległych".
Wcześniej, w środę, Krajowy Rejestr Sądowy podjął decyzję w kwestii dokonania wpisu nowych członków rady nadzorczej TVP powołanych przez ministra Sienkiewicza. Wniosek został oddalony. Na decyzję w tym zakresie z niecierpliwością oczekiwały obie strony sporu o media państwowe. Okazało się, że Krajowy Rejestr Sądowy odmówił wpisania nowych członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej powołanych przez "ministra kultury" Bartłomieja Sienkiewicza oraz Tomasza Syguta jako "prezesa spółki".
Rewolucja w mediach publicznych rozpoczęła się 20 grudnia. PŁk Sienkiewicz odwołał wówczas prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nowe zarządy spółek zostały wyłonione przez nowe rady nadzorcze powołane przez "ministra". Niecałą godzinę po publikacji oświadczenia resortu kultury przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3 (zamiast nich zaczęto emitować sygnał TVP1 i TVP2). Chwilę później padła też strona internetowa stacji. 27 grudnia Sienkiewicz zdecydował o postawieniu ich w stan likwidacji.