Przejdź do treści
Piotrowicz: Gdyby nowa ustawa weszła w życie nie mielibyśmy problemu z asesorami
Telewizja Republika

Dzisiejszymi rozmówcami Katarzyny Gójskiej, w programie „W Punkt”, byli posłowie Stanisław Piotrowicz z Prawa i Sprawiedliwości i Tomasz Rzymkowski z klubu Kukiz\'15. – Krajowa Rada Sądownictwa w sposób jawny i otwarty występuje przeciwko demokratycznie wyłonionemu rządowi. To mocne słowa i zdaję sobie z tego sprawę, ale mogę przytaczać przykłady – ocenił poseł Piotrowicz.

– Jednym z nich jest ostatnie posiedzenie, na którym przeciwstawiono się nominacjom dla asesorów, dokonanych przez ministra sprawiedliwości. Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy było to, że to Krajowa Rada Sądownictwa ma decydować o tym kto będzie sędzią i asesorem, a nie minister sprawiedliwości. KRS nie może się z tym pogodzić, że zmiany ustawowe pozwoliły ministrowi na mianowanie asesorów. W związku z tym rada zmierza żeby było tak jak było. Wspominałem już o innym przypadku, kiedy minister chciał obsadzić stanowisko prezesa jednego z sądów okręgowych. Jeszcze pod rządami poprzednich przepisów wiedział, że potrzebna jest pozytywna opinia zgromadzenia sędziów tamtejszego sądu. W związku z tym, żeby mógł skutecznie obsadzić te stanowisko szukał kandydata wśród tamtejszych sędziów. Szukał takiego który jest poważany i szanowany w tamtym środowisku. Znalazł takiego, zwrócił się o zaopiniowanie tego kandydata. Środowisko sędziowskie zaopiniowało go negatywnie. Dlaczego? Bo miał podstawową wadę – z wnioskiem takim wystąpił minister sprawiedliwości – dodaje poseł Piotrowicz.

"Mamy do czynienia z bardzo niejasnymi regulacjami"

Jak sprawę asesorów ocenia poseł Rzymkowski? – Nie żałuję, że poprzednia ustawa o KRS nie weszła w życie. Sprawa dotycząca asesorów sądowych nie ma żadnego znaczenia w stosunku do ustawy o KRS. Zwróciłbym uwagę na jeden podstawowy fakt – mamy do czynienia z sytuacją, gdzie ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przewiduje zupełnie inne wymogi w stosunku do osób, które będą w przyszłości powołane na asesorów sądowych, zupełnie inną regulację ma ustawa dotycząca sądów powszechnych i zupełnie inne przepisy ma KRS. Sama instytucja asesorów jest dość skomplikowana, musimy zrobić mały wybieg w historii, w 2007 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że asesorzy w sądownictwie powszechnym są niekonstytucyjnych, natomiast nie miał nic przeciwko asesorom w sądownictwie administracyjnym. Ta konstrukcja asesorów sądownictwa administracyjnego funkcjonuje bez zmian. Natomiast bodajże w 2014 r. z inicjatywy prezydenta Komorowskiego przywrócono instytucję asesorów w sądownictwie powszechnym. Ta regulacja była zmieniana i przez poprzedni, jak i obecny Sejm. Mamy do czynienia z bardzo niejasnymi regulacjami. To co mówi dyrektor Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, powołując się na swoją ustawę, gdzie nie ma mowy o zaświadczeniach lekarskich, natomiast w ustawie o ustroju sądów powszechnych mowa jest, że sędziowie i asesorzy mają te same warunki. Mam pewne wątpliwości co do nominacji dla kilkunastu osób, nie uczestniczyłem w posiedzeniu KRS, ale byłem zszokowany, że wszystkie 275 osób spotkało się ze sprzeciwem. Problem polega na tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości niezbyt dobrze broniło tych osób – odpowiada poseł Rzymkowski. 

"Cała rada zdominowana była przez sędziów"

– Gdyby nowa ustawa weszła w życie to z taką sytuacją z pewnością nie mielibyśmy do czynienia. W szczególności w nowym kształcie rady, przedstawiciele innych władz wchodzących w skład KRS mieliby coś do powiedzenia. Między innymi miałby coś do powiedzenia poseł Rzymkowski, który wchodzi w skład rady. Dzisiaj ani z moim, ani z jego głosem nikt się nie liczy. Na tym posiedzeniu było trzech członków rady reprezentujących inne władze. Cała rada zdominowana była przez sędziów – zakończył poseł Piotrowicz – zakończył Stanisław Piotrowski.

Telewizja Republika

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Namysłów: Śmiertelna strzelanina w domu. Agresor zabił 3 osoby!

W jaki sposób Trzaskowski spróbuje przekonać do siebie konserwatywnych wyborców?

Raport ONZ: dramatyczne statystyki przemocy wobec kobiet

Lebron utrzymuje wysoką formę przez całą karierę, bo...

Samolot transportowy DHL spadł na budynek mieszkalny

Prawie 300 tys. dłużników alimentacyjnych. Ich liczba stale rośnie

Poniedziałek zapowiada się słonecznie [POGODA]

Policjantka w Kanadzie wyraziła swoje poglądy. Kazali jej odejść

Prezydentem Urugwaju Yamandu Orsi. Frekwencja w II turze 90 proc.

17 osób zginęło w katastrofie autobusu. Spadli z urwiska

Burza Bert uderzyła w Europę. Chaos w Wielkiej Brytanii i Irlandii

NATO wzmacnia ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej

I tura wyborów w Rumunii. Prorosyjski kandydat na czele

Atak rosyjskich dronów na Kijów

Protest w Nowym Sadzie. "Bulwar zakrwawionych rąk"

Najnowsze

Namysłów: Śmiertelna strzelanina w domu. Agresor zabił 3 osoby!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Samolot transportowy DHL spadł na budynek mieszkalny

Prawie 300 tys. dłużników alimentacyjnych. Ich liczba stale rośnie

Poniedziałek zapowiada się słonecznie [POGODA]

Policjantka w Kanadzie wyraziła swoje poglądy. Kazali jej odejść

W jaki sposób Trzaskowski spróbuje przekonać do siebie konserwatywnych wyborców?

Raport ONZ: dramatyczne statystyki przemocy wobec kobiet

Lebron utrzymuje wysoką formę przez całą karierę, bo...