Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
19:28 Rzecznik MSZ: Ignorowanie ustaleń międzynarodowego arbitrażu jest niedopuszczalne – oświadczył rzecznik MSZ Maciej Wewiór, odnosząc się do zerwania przez władze Lwowa umowy z polską spółką budującą w mieście kompleks przetwarzania odpadów
18:35 Szwajcaria: Służba meteorologiczna MeteoSwiss poinformowała w czwartek, że tego dnia odnotowano najwyższą temperaturę w czerwcu od kiedy prowadzone są pomiary - 38 st. C. Poprzedni rekord pochodził z 1947 r. i był o 1 st. C niższy
18:18 Bliski Wschód: Jeden ze statków towarowych został trafiony w cieśninie Ormuz pociskiem nieznanego pochodzenia. Nie ma ofiar ani większych szkód
17:35 Niemcy: Z powodu upałów zakaz zapalania zniczy na cmentarzach, odwołane mecze i krótszy czas pracy urzędów
17:07 Watykan: Papież Leon XIV wysłał pierwszą pilną pomoc do Wenezueli, gdzie doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Za pośrednictwem urzędu Dobroczynności Apostolskiej papież przekazał 100 tys. euro
16:17 Białoruś: Alaksandr Łukaszenka poinformował o spotkaniu z wysłannikami prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. „Nie zamierzamy walczyć z Ukraińcami” – zapewnił białoruski przywódca
15:56 Na 12 lat więzienia skazał Sąd Apelacyjny w Białymstoku mężczyznę, który w jednej z miejscowości w gminie Olsztynek zabił swego ojca. Motywem zbrodni było poczucie krzywdy
15:11 Szwecja: Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku szwedzkie firmy żeglugowe sprzedały co najmniej 10 tankowców, które stały się częścią rosyjskiej floty cieni – ujawnił nadawca publiczny SVT
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski

Piotr Dmitrowicz: planujemy stworzenie nowej strefy muzealnej dotyczącej okresu krakowskiego Karola Wojtyły

Źródło: TV Republika

W przyszłym roku planujemy poszerzenie stref muzealnych o jedną bardzo ważną strefę, dotyczącą okresu krakowskiego Karola Wojtyły – powiedział Piotr Dmitrowicz. W rozmowie z KAI dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego opowiedział też m.in. o nadchodzącej konferencja „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”, a także planach na przyszłość Mt 5,14.

Wywiad publikujemy za stroną Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Anna Rasińska (KAI): „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II” – to tytuł konferencji naukowej, którą organizuje Muzeum Mt 5,14. Jaki jest cel tego wydarzenia?

Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego: Konferencja „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”, jak sama nazwa wskazuje nawiązuje do papieskiej rocznicy, która jest przed nami. W ten sposób chcielibyśmy zwrócić uwagę na to jak ważną postacią był Jan Paweł II, z naciskiem na jego rolę jako przywódcy. Niewątpliwie był on przywódcą światowego formatu, szczególnie w czasach Zimnej Wojny, kiedy współpracował z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem, czy z brytyjską premier Margaret Thatcher. Chcemy opowiedzieć o wszystkich jego działaniach na rzecz skruszenia żelaznej kurtyny, ale i o tych po rozpadzie Związku Sowieckiego, kiedy nadal nadawał ton wielkiej polityce; spotykał się ze światowymi przywódcami, odnosił się do najważniejszych kwestii jakie były wtedy dyskutowane na świecie, czyli kwestii głodu, terroryzmu, wojen w różnych częściach świata. Papież nigdy nie był na to wszystko obojętny, warto o tym pamiętać. Chcemy także odnieść się do zarzutów wobec Jana Pawła II, nie chowamy głowy w piasek, nie będziemy udawać, że ich nie ma.

Konferencja ma wymiar międzynarodowy. Celowo zaprosiliśmy gości z całego świata, którzy pokazują także inny punkt widzenia na omawiane kwestie, nie tylko ten policentryczny. Dodam, że kierujemy ją również do młodych ludzi. Podczas tego wydarzenia zabiorą głos wybitni intelektualiści z Polski i z zagranicy, w tym m.in. Rocco Buttiglione, Juan Manuel Burgos, Piotr Czauderna, Myrosław Marynowicz, Jarosław Sellin czy George Weigel. Będą także goście z Ukrainy.

Cała konferencja powstaje dzięki pomocy Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest naszym organem współprowadzącym obok Archidiecezji Warszawskiej.


KAI: Czy w ramach Muzeum Mt 5,14 planowane są jeszcze inne inicjatywy z okazji 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II?

Następnego dnia, 18 października, zaprosiliśmy do naszego Muzeum, przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji, instytucji, fundacji, związanych z dziedzictwem Jana Pawła II. Chcemy wspólnie zacząć budować pewien dyskurs dotyczący dziedzictwa Papieża Polaka, zastanowić się czym ono jest i jak możemy bez trywializowania, w sposób godny, przekazywać je kolejnym pokoleniom, dotrzeć z tym wciąż aktualnym przekazem do młodych.

Naszej międzynarodowej konferencji, będzie towarzyszyła wystawa plenerowa w okolicach Świątyni Opatrzności Bożej, która jest poświęcona twórczości Jana Pawła II, odnosząca się do Tryptyku Rzymskiego. To bardzo ważny element jego spuścizny, więc zapraszam wszystkich do zapoznania się z nią.

KAI: Wkrótce w Muzeum Mt 5,14 zostanie poszerzone o nową strefę muzealną, czy można zdradzić czego będzie dotyczyć?

W przyszłym roku planujemy poszerzenie stref muzealnych o jedną bardzo ważną strefę, dotyczącą okresu krakowskiego Karola Wojtyły (lata 50. i 60.). Chcemy zaprezentować jego innowacyjną jak na tamte czasy, działalność jako duchownego, biskupa, kardynała, w zderzeniu z peerelowską rzeczywistością. Bez zrozumienia realiów, w jakich funkcjonował polski Kościół w czasach komunizmu, w jakich funkcjonował Karol Wojtyła i Prymas Stefan Wyszyński, nie sposób zrozumieć ich trudne drogi, zwłaszcza młodym ludziom, którzy nie żyli w tamtych realiach.

KAI: Jak podsumowałby Pan Dyrektor działalność Muzeum Mt 5,14?

Muzeum rozwija się w sposób absolutnie dynamiczny. W ramach Mt 5,14 organizujemy wystawy plenerowe, podróżujące po Polsce. Mamy fantastycznych wolontariuszy, którzy przeprowadzili już kilka ciekawych akcji. Jedna z nich, „Będziesz miłował”, przypomina o roli Prymasa Wyszyńskiego (wtedy jeszcze jako zwykłego księdza) w Powstaniu Warszawskim, a także w ogóle o roli kapelanów Powstania Warszawskiego. W tym roku nasi wolontariusze przeprowadzają też akcję „Mój profesor Wojtyła”. Zbierali relacje osób, które stykały się właśnie z profesorem Wojtyłą, kiedy wykładał na KUL-u.

W ostatnim czasie ruszyliśmy z projektem rzetelnej, naukowej biografii okresu krakowskiego Karola Wojtyły. Takiej biografii jeszcze w Polsce nie było. Staramy się mieć bardzo różnorodną ofertę, skierowaną również do seniorów, badaczy, naukowców i wszystkich, którzy zechcą tu przyjść. Organizujemy spotkania muzyczne, filmowe. Myślę, że ta różnorodność jest naszym wielkim atutem.

KAI: Czy Muzeum Jana Pała II i Prymasa Wyszyńskiego cieszy się dużym zainteresowaniem?

Zainteresowanie jest coraz większe, zwłaszcza wśród młodzieży, co bardzo cieszy! Nie ukrywam, że to nasz dalekosiężny cel – przybliżać naszych patronów młodemu pokoleniu.

W ramach działalności Muzeum prowadzimy wiele różnych projektów, odwiedzają nas przedstawiciele różnych grup wiekowych, organizujemy zajęcia dla szkół, przedszkoli, młodzieżowych instytucji. Organizujemy warsztaty, przedstawienia teatralne, mamy też ofertę skierowaną do seniorów, którzy chętnie oglądają wystawę, oprowadzamy grupy młodzieży z niepełnosprawnościami. Jesteśmy Muzeum otwartym dla wszystkich, także osób, które są daleko od Kościoła i słabo znają historię Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pała II. To nie jest Muzeum, które ma w jakikolwiek sposób indoktrynować, ale przypominać opowiadać, intrygować i próbować prowokować do zadawania pytań, tych wszystkich, którzy tu przybywają.

KAI: Na ulicach Warszawy można zobaczyć bilbordy zachęcające do odwiedzenia Muzeum Mt 5,14, to jednorazowe działanie, czy jeden z elementów szerszej kampanii?

To jeden z elementów szerszej kampanii reklamowej. Kolejnym jej etapem będzie kampania w środkach masowego przekazu. Będziemy także organizować spotkania oraz eventy w Muzeum, zapraszać różne osoby do podzielenia się swoimi wrażeniami ze zwiedzania, by zachęciły innych do odwiedzenia Muzeum Jana Pała II i Prymasa Wyszyńskiego. Mt 5,14 rozpoczynało swoją działalność w czasach koronawirusa, dosłownie tydzień po otwarciu mieliśmy pierwszy lockdown, trudno było wtedy zapraszać ludzi do muzeum, które zaraz zostało zamknięte, a później było dostępne dla ograniczonej ilości zwiedzających.

„Widzimy się?” – to hasło przewodnie naszej kampanii. Obecnie w Warszawie i okolicach można zobaczyć wizerunki Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, którzy zadają właśnie to pytanie. To nasze zaproszenie do Muzeum, skierowane do wszystkich zainteresowanych.

Zapraszamy do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, to prawdziwa podróż w XX wiek naszej trudnej historii. To opowieść o dylematach, trudnych wyborach naszych bohaterów, opowieść wielowątkowa, w której znajdą państwo elementy sztuki.

Wystawa obejmuje m.in. przepiękną łódź, zbudowaną przez górali, niesamowitą instalację Jerzego Kaliny w postaci poruszającego się lasu, można podziwiać muzykę, która towarzyszy widzom przez całą ekspozycję, skomponowaną przez wybitnego człowieka jakim jest Michał Lorenc oraz wiele dzieł malarskich i różnych wyjątkowych eksponatów. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa!

KAI: Dziękuję za rozmowę.

***
Piotr Dmitrowicz jest dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. muzealnych. Odpowiadał m.in. za opracowanie scenariusza merytorycznego ekspozycji stałej, budowę i rozwój działów: edukacji, zbiorów oraz wolontariatu, promocję działalności Muzeum w mediach, współorganizował Noc Muzeów, wystawy plenerowe i lekcje pokazowe. Z wykształcenia jest historykiem. Ukończył również studia dziennikarskie. Pracował jako nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących – XXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Warszawie oraz Szkole podstawowej „Żagle”, Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia „Sternik”. Ponadto tworzył i koordynował kanał tematyczny polskieradio.pl/Historia, współpracował z TV Republika, Radiem Wnet oraz Polskim Radiem Bis.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła li i Prymasa Wyszyńskiego jest instytucją kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską. Mieści się na terenie Centrum Opatrzności Bożej, stanowiąc jego integralną część. Dla zwiedzających została udostępniona w lutym 2020 r. Wystawa stała o powierzchni blisko 2 tysięcy m2 obejmuje 104 lata historii Polski od narodzin Stefana Wyszyńskiego (1901 r.) po śmierć Jana Pawła II (2005 r.). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu. Zgodnie ze statutem Muzeum, prowadzi działalność wystawienniczą, naukową, wydawniczą i edukacyjną związaną z patronami Muzeum i historią Polski czasów XX i XXI wieku. Wśród zbiorów muzealnych znajdują się archiwalia dokumentujące działalność i życie patronów Muzeum oraz artefakty sakralne i przedmioty użytku codziennego z nimi związane.

kai.pl