Przejdź do treści
19:38 Ukraina: prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dokument w sprawie mianowania byłego premiera Denysa Szmyhala nowym ministrem obrony Ukrainy
17:53 PZPN: Jan Urban selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski
16:37 Bruksela: nowy budżet UE na lata 2028-2034 wyniesie 2 biliony euro
16:03 Syria: izraelski atak na Damaszek; ostrzelano m.in. pałac prezydencki, są zabici i ranni
16:00 Portugalia: w lipcu zanotowano rekordową temperaturę wody, sięgającą blisko 26 st. C
15:23 Ukraina: Rada Najwyższa poparła dymisję premiera Szmyhala
Republika W czwartek (17.07) gościem Radia Republika będzie Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Piłowanie krat, podważanie okien, rozpalanie ognisk na klatce schodowej- to niektóre z metod wobec lokatorów przy Nabielaka 9. Sąd uchylił jednak decyzję komisji

Źródło: Telewizja Republika

Piłowanie krat, podważanie okien, rozpalanie ognisk na klatce schodowej- to tylko niektóre z metod Marka M., które stosował wobec lokatorów przy ul. Nabielaka 9. Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowił jednak uchylić decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie tej nieruchomości. O tej sprawie z mec. Michałem Mossakowskim, pełnomocnikiem ds. warszawskiej reprywatyzacji rozmawiał w Telewizji Republika red. Marcin Bąk.

– Komisja weryfikacyjna została powołana przede wszystkim jako odpowiedź państwa na przypadki reprywatyzacji w Warszawie, które w poczuciu większości społeczeństwa nie miały miejsca z poczuciem sprawiedliwości społecznej, przede wszystkim z przestrzeganiem obowiązującego prawa, prawa, które było stosowane wybiórczo i często opierało się na przestępstwie- powiedział Michał Mossakowski w Telewizji Republika.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy ulicy Nabielaka 9. W budynku mieszkała m. in. współzałożycielka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Jolanta Brzeska, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach w 2011 r.

Byłem obecny na tej rozprawie i chciałby, odnieść się do kwestii merytorycznej. Komisja została wyposażona przez ustawodawcę w określone kompetencje. Jest w nich przewidziana m.in. możliwość uchylenia decyzji czy stwierdzenia nieważności decyzji reprywatyzacyjnej, między innymi w sytuacji, jeżeli wydanie decyzji reprywatyzacyjnej doprowadziło do skutków, które są sprzeczne z interesem społecznym. W szczególności jeżeli miało miejsce nękanie lokatorów, grożenie lokatorom, utrudnianie im codziennego życia, tym lokatorom komunalnym, którzy dostali mieszkanie "w spadku po mieście", a którzy zostali przekazani razem z kamienicą na rzecz beneficjentów decyzji. 

W przypadku Nabielaka 9 jednym z niechlubnych bohaterów był Marek M., który posługiwał się środkami takimi jak nękanie i grożenie lokatorom.

– Niestety to miało miejsce i gdy zapoznawałem się z dokumentacją sprawy już po wydaniu przez komisję decyzji, byłem zaszokowany metodami, które były stosowane wobec lokatorów. Myślę, że nikt nie chciałby być w środku nocy budzony przez nieznaną osobę, która próbuje dostać się do lokalu poprzez piłowanie krat, podważanie okien, rozpalanie ognisk na klatce schodowej. Zabraniano lokatorom przechodzenia przez drzwi, żeby dostać się do lokali, w których mieszkają- dla mnie to rzeczy niepojęte- ocenił mec. Michał Mossakowski.

– W mojej ocenie działanie komisji było zasadne. Komisja nie wymyśla sobie żadnych przepisów, na podstawie których może uchylić jakąś decyzję. To ustawodawca powołał komisję w określonym celu, własnie w odpowiedzi na oczekiwania społeczne i to komisja realizuje tylko swoje kompetencje, które zostały jej nadane poprzez ustawę.

Sąd był innego zdania i uchylił decyzję komisji

– To mnie dziwi, ponieważ w jednej ze spraw akurat tego dnia, Sąd uznał, że wydania decyzji reprywatyzacyjnej nie można wiązać z faktem pogorszenia się sytuacji lokatorów i ja się z tym nie zgadzam. Uznał, że nie było związku między reprywatyzacją, czyli wydaniem decyzji przez miasto stołeczne, a pogorszeniem się sytuacji lokatorów. Według mnie to jest abstrakcja. Krótko wyjaśnię na czym polegał dekret Bieruta: jeżeli grunt był zabudowany w trakcie wejścia w życie dekretu Bieruta, nacjonalizacji podlegała nieruchomość, czyli działka gruntu, natomiast budynek pozostawał własnością dotychczasowych właścicieli. Sąd uznał, że skoro budynek pozostawał własnością dotychczasowych właścicieli, czyli nie utracili oni tej własności, to z uwagi na to nie można wywodzić pogorszenia sytuacji lokatorów z decyzją reprywatyzacyjną. Każdy, kto zajmuje się reprywatyzacją wie, że praktyką powszechną było, że miasto zawsze dysponowało nieruchomością budynkową, także po wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej dopiero następowało protokolarne przekazanie budynku. Taka sytuacja miała również miejsce w przypadku Nabielaka. Wyrok sądu jest dla mnie kompletnie niezrozumiały, był również niezrozumiały dla publiczności obecnej na sali- powiedział pełnomocnik ds. warszawskiej reprywatyzacji mec. Michał Mossakowski w Telewizji Republika.

Telewizja Republika

Wiadomości

Jakubiak: mamy do czynienia z germanizowaniem polskiej świadomości, to coś paskudnego i ohydnego

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowiska wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Gmyz: Bodnarowcy podejmują kolejną próbę bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego

Leon XIV: polityka może łączyć, jeśli nie zadowala się propagandą

Oficjalnie: Jan Urban selekcjonerem reprezentacji!

UJAWNIAMY: 570 tysięcy na centrum integracji imigrantów w Lublinie – kulisy i powiązania Stowarzyszenia Homo Faber

Tak muzułmanie chcą podbić Zachód. Kulę zastępuje karta do głosowania [WIDEO]

Tak się robi "politykę historyczną" za KO. Są "Nasi chłopcy", a nie ma kata Obławy Augustowskiej Maksymiliana Schnepfa

Unijna solidarność w praktyce. Saryusz-Wolski podaje przykład

Najnowsze

Jakubiak: mamy do czynienia z germanizowaniem polskiej świadomości, to coś paskudnego i ohydnego

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowisko wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"