- Jestem przekonana, że czytanie ma same zalety. Nie tylko kształtuje człowieka, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, kształtuje nasze poglądy, nierzadko również charaktery, ale ma także funkcję terapeutyczną i wreszcie, co nie jest bez znaczenia, jest bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu, a także świetnym sposobem na odpoczynek – mówiła dziś Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda podczas debaty pod hasłem „Eksperci pytają Młodych”.
W Pałacu Prezydenckim po raz drugi odbyło się spotkanie i warsztaty pod hasłem „Czas na czytanie” oraz debata „Eksperci pytają Młodych”. Inicjatorką tych wydarzeń jest Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, a powodem ich ustanowienia był malejący poziom czytelnictwa w Polsce. W tegorocznej debacie wzięło udział ok. 200 uczniów z całej Polski.
- Miałam to szczęście, że wychowałam się w domu, gdzie książki zawsze czytano. Zawsze dbaliśmy o książki, gromadziliśmy je, zabieraliśmy na wakacje, polecaliśmy sobie nawzajem, a przede wszystkim o książkach rozmawialiśmy. Dla mojego taty pisarza i mamy polonistki, później również dla mnie i mojego brata, czytanie było czymś absolutnie oczywistym i naturalnym. Później, jako osoba dorosła, też dbałam o to, by znaleźć czas na czytanie, a także wraz z mężem chcieliśmy zaszczepić w naszej córce miłość do lektur. Mam nadzieję, że nam się to udało – mówiła Agata Kornhauser-Duda.
Żona prezydenta podkreśliła, że jako nauczycielka dostrzegała problem małego zainteresowania książkami wśród młodych ludzi i przypomniała, że wraz z Andrzejem Dudą zaangażowała się w akcję „Narodowe Czytanie”.
- Wspieram wszystkie pomysły, które mają na celu zachęcić młodych ludzi do czytania. Jestem przekonana, że czytanie ma same zalety. Nie tylko kształtuje człowieka, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, kształtuje nasze poglądy, nierzadko również charaktery, ale ma także funkcję terapeutyczną i wreszcie, co nie jest bez znaczenia, jest bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu, a także świetnym sposobem na odpoczynek – powiedziała Pierwsza Dama.
Na symboliczną „wymianę”, prezydentowa przyniosła swoją ulubioną książkę - „Hardą” Elżbiety Cherezińskiej. Podczas prowadzonej przez dr. Tomasza Rożka debaty, na pytanie o to, kto we współczesnym świecie ma czas na czytanie, odpowiedzi oprócz młodzieży szukali m.in. dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, Karol Wyszyński, specjalista ds. nowych mediów, a także aktor Antoni Królikowski.