Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
22:32 Miliony mieszkańców stanów Kalifornia, Oregon i Waszyngton objęto ostrzeżeniami przed ekstremalnymi upałami. Do wtorku w głębi Kalifornii termometry mogą wskazać nawet około 43 st. C.
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Łódzkie Kluby „Gazety Polskiej” oraz poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zapraszają na spotkanie z autorami patriotycznej książki „Jak Koty Polskę Zbudowały”. Wydarzenie odbędzie się 15 czerwca o godz. 17 przy ul. Piotrkowskiej 143 w Łodzi
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Pierwsza Dama z wizytą u seniorów w Kończyskach

Źródło: Fot. G. Jakubowski/KPRP

Małżonka Prezydenta spotkała się z mieszkańcami gmin Zakliczyn i Gromnik w woj. małopolskim, którzy w Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów w Kończyskach korzystają z rehabilitacji, wsparcia pielęgnacyjnego, działań aktywizujących i usprawniających oraz spędzają wspólnie czas.

Obiekt przeznaczony jest dla osób powyżej 60. roku życia, które z uwagi na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają wsparcia i opieki. W ramach pobytu dziennego seniorzy uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych, warsztatach, spędzają czas na rozmowach, czytaniu książek, chętnie też uprawiają sport i angażują się w integrację z dziećmi i młodzieżą. W środę zaprosili Małżonkę Prezydenta do udziału w zajęciach integracyjno-umysłowych, mówili o inicjatywach do których najchętniej przystępują i o różnorodnych formach aktywności podejmowanych w ośrodku. – Jesteście Państwo pełni energii i pasji, a Państwa pozytywne nastawienie z pewnością udziela się innym. Bardzo dziękuję za zaproszenie oraz za życzliwą, serdeczną i gościnną atmosferę – mówiła Pierwsza Dama.

Agata Kornhauser-Duda chętnie odpowiadała na pytania seniorów dotyczące roli Pierwszej Damy, przygotowań do podejmowania zagranicznych gości i udziału w wizytach oficjalnych. Rozmawiano o dobroczynności, zmianach zachodzących na wsi i przekazywaniu tradycji młodemu pokoleniu.

Wcześniej Małżonka Prezydenta obejrzała, utworzone obok Centrum, mieszkania do opieki wytchnieniowej oraz uczestniczyła w rozmowie ze Starostą Powiatu Tarnowskiego, Burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn oraz przedstawicielami Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Głównym tematem spotkania była działalność centrum dla seniorów oraz inicjatywy na rzecz mieszkańców. Mieszkania do opieki wytchnieniowej przeznaczone są dla osób, które wymagają tymczasowej całodobowej opieki np. po wyjściu ze szpitala lub w sytuacji, kiedy ich opiekun nieformalny wyjeżdża na wakacje lub udaje się do szpitala.

Mówiono o usługach edukacyjno-doradczych i wspierających oraz projektach społecznych, jak planowana bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, stanowiska asystentki seniorów, pomoc fachowców przy drobnych naprawach w domach osób starszych, aktywizacja seniorów i współpraca z młodzieżą. – Cieszę się, że coraz więcej osób w Polsce zdaje sobie sprawę z wielkiego potencjału starszego pokolenia i tak bogata oferta gminy została skierowana właśnie do seniorów – stwierdziła Małżonka Prezydenta, pogratulowała też inicjatyw mających na celu nawiązanie międzypokoleniowej współpracy i wymiany doświadczeń. Podkreśliła, że powinniśmy tworzyć seniorom jak najlepsze warunki, gdyż „od tego co zbudujemy dziś będzie zależała także nasza przyszłość".

Rozmawiano także o wsparciu uczniów, projektach skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i potrzebach mieszkańców wsi.

Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów Plus to projekt realizowany przez Samarytańską Federację Organizacji Pozarządowych w okresie od 1.05.2020 r. do 30.04.2023 r. dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W celu realizacji projektu SFOP popisał porozumienia partnerskie z gminami Zakliczyn, Gromnik i Wojnicz.

prezydent.pl