Lokalne społeczności. Małżonka prezydenta gościła polskich sołtysów

Artykuł
Małżonka Prezydenta podkreślała wagę oddolnych działań i inicjatyw
Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

Pierwsza Dama gościła w Pałacu Prezydenckim sołtysów z województwa małopolskiego. Rozmawiano o priorytetach działań każdego sołectwa, rozwoju polskiej wsi i małych miejscowości oraz o pielęgnowaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli liderzy z ponad dwudziestu sołectw województwa małopolskiego. Mówiono o działalności na rzecz mieszkańców: integracji, wsparciu seniorów, edukacji najmłodszych, a także o wykorzystaniu kapitału społecznego, budowaniu relacji i zaufania.

Małżonka Prezydenta podkreślała wagę oddolnych działań i inicjatyw, wyraziła też podziw dla zaangażowania społeczności w dążenie do podniesienia jakości życia całej wspólnoty. Podziękowała za pielęgnowanie tradycji i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom.

 Z gospodyniami i gospodarzami zrzeszonymi w Kołach Gospodyń Wiejskich Pierwsza Dama rozmawiała o kultywowaniu lokalnej tożsamości i pracy na rzecz innych. Agata Kornhauser-Duda, która od lat odbywa spotkania z przedstawicielami kół, podkreśliła społeczne, kulturalne oraz edukacyjne walory ich działalności. – Jesteście Państwo liderami swoich społeczności, najlepiej znacie ich potrzeby i oczekiwania. Tworzycie niezwykle cenny kapitał i stanowicie inspirację dla pozostałych mieszkańców – mówiła Pierwsza Dama. Zachęcała też do udziału w kolejnej edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.Finał pierwszej edycji wydarzenia organizowanego przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbył się w czerwcu br.

Wśród tematów spotkania znalazły się również cele sołtysów, planowane inwestycje i inicjatywy. Goście Pierwszej Damy mówili o swojej codziennej pracy, współpracy międzypokoleniowej, czerpaniu inspiracji i podnoszeniu kwalifikacji, by jak najlepiej wypełniać swoją misję. Rozmawiano o programach dla osób starszych, o zadaniach OSP i - cieszących się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi - młodzieżowych drużynach pożarniczych. Wśród licznych aktywności wymieniono m.in. udział gmin w Narodowym Czytaniu, za co Pierwsza Dama serdecznie podziękowała. Lekturą tegorocznej edycji wydarzenia jest „Moralności pani Dulskiej”. 

Do Agaty Kornhauser-Dudy na chwilę rozmowy z sołtysami dołączył Prezydent Andrzej Duda.

 

 

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy