Przejdź do treści
PiS nie odpuści znaczka z Zaporą! Poczta Polska woli reklamować powstałą za komuny „Politykę” niż uczcić żołnierza poległego za Ojczyznę?!
wokolzamoscia.pl, Internet

Sprawa skandalicznego wycofania przez Pocztę Polską znaczka z mjr. Hieronimem Dekutowskim "Zaporą", jednym z bohaterskich Żołnierzy Wyklętych, który został zamordowany przez komunistów, będzie miała ciąg dalszy. W najbliższy poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość podejmie działania mające ustalić odpowiedzialnych za tę oburzającą decyzję. Zapowiedziała to poseł PiS Anita Czerwińska, inicjatorka akcji.

"Złożyłam pytania w ramach interwencji poselskiej na piśmie i od poniedziałku będziemy domagać się odpowiedzi na pytania, kto podjął taką decyzję, dlaczego ją podjął, jakie jest uzasadnienie i jakie są koszty wstrzymania emisji znaczka", mówi poseł Anita Czerwińska, która rozmawiała już o tej skandalicznej sprawie z rzecznikiem Poczty Polskiej Danielem Witowskim.

Parlamentarzystka PiS zapytała rzecznika, dlaczego podjęto decyzję uniemożliwiając edycję znaczka w dniu 1 marca - w święto Żołnierzy Wyklętych. Odpowiedź rzecznika dosłownie zbija z nóg. "Między innymi w lutym miał także zostać wydany znaczek piece kaflowe. No chyba zgodzimy się, że nie jest to znaczek, który z jakąkolwiek ideologią, czy poglądami ma związek", stwierdził bezczelnie rzecznik. "Myślę, że znaczek poświęcony mjr. Dekutowskiemu nie jest w żaden sposób związany z jakąkolwiek ideologią. Jest to pamięć narodowa o polskim bohaterze. Proszę mi więc nie opowiadać o piecach kaflowych", odpowiedziała Witowskiemu wyraźnie wzburzona Anita Czerwińska.

Jak ustaliła wstępnie pani poseł, znaczki z mjr. Dekutowskim zostały "aresztowane" i znajdować się mają w Lublinie.

O wycofaniu się Poczty Polskiej z zaplanowanej na 1 marca emisji znaczka z polskim bohaterem, poinformowała jako pierwsza Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Informacja miała dotrzeć do muzeum tuż przed 1 marca.

Jak przypomniała dyrektor Garnik, wspólnie z mokotowskim muzeum Poczta Polska upamiętniła już kilku żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W 2018 r. z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ukazały się znaczki z rotmistrzem Witoldem Pileckim i Danutą Siedzikówną „Inką”. W 2022 r. wydano znaczki z wizerunkiem Józefa Franczaka ps. „Lalek”. W tym roku miłośnicy filatelistyki mieli dostać zdjęcie majora Dekutowskiego. Jak mówi Adrianna Garnik, tak się nie stanie. W 2024 r. nie ukaże się też żaden inny znaczek upamiętniający postać któregoś z Wyklętych, choć krążą także pogłoski, że "aresztowany" znaczek z "Zaporą" ma być uwolniony... 1 kwietnia.

Dyrektor muzeum nie powiedziała, czy PP wyjaśniła w jakiś sposób powody swojej decyzji. W Poczcie Polskiej zmienia się zarząd. Od połowy lutego pełniącym obowiązki prezesa jest Sebastian Mikosz, były szef PLL Lot, a później Kenya Airways.

Mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” był weteranem kampanii wrześniowej, a potem cichociemnym. W czasie wojny jego partyzancki oddział brał udział w akcjach, z których najsłynniejszą był atak na 16 niemieckich ciężarówek przewożących pieniądze. Operacja się udała, choć Niemców wsparł w pewnym momencie samolot.

Po wkroczeniu Armii Sowieckiej do Polski liczący 300 żołnierzy ok. 600 razy starł się z komunistami. Wiosną 1945 r. opanowali nawet na krótko Janów Lubelski i Kazimierz Dolny. „Zapora” wpadł we wrześniu 1947 r. Był brutalnie przesłuchiwany, ale jego sprawa była jedną z nielicznych, w których śledczym nie udało się zmusić oskarżonych do przyznania się do winy. Podczas procesów partyzantów przebierano w mundury Wehrmachtu. Dekutowski i jego podwładni zostali skazani na śmierć. Próbowali uciec z celi, ale zostali zdradzeni.

7 marca 1949 roku mjr. Dekutowskiego i sześciu jego podkomendnych zabito strzałami w tył głowy. „Zapora” miał wtedy 30 lat. Jego zwłoki odnaleziono w 2012 r. na Łączce cmentarza powązkowskiego w Warszawie.

Czy koalicja 13 grudnia ma zamiar kolejny raz zakopać bohatera i wymazać go z pamięci rodaków? Czy w tym haniebnym dziele wspiera ją Poczta Polska?

Tego samego dnia, w którym miał ukazać się znaczek z "Zaporą", na profilu społecznościowym Poczty Polskiej ukazał się anons reklamujący dostępną w placówkach pocztowych prasę. "Odkryj niemal tysiąc różnorodnych tytułów prasowych dostępnych w naszych placówkach", czytamy w poście, który potencjalnych klientów zachęca jednak do nabycia jedynie dwóch konkretnych tytułów: "Newsweeka" i "Polityki". Jakże wymowny wybór!

📰Odkryj niemal tysiąc różnorodnych tytułów prasowych dostępnych w naszych placówkach, w tym @NewsweekPolska i @Polityka_pl! 🗞️
✅Prasa dostępna jest we wszystkich placówkach @PocztaPolska, na terenie całej Polski – w dużych miastach, miasteczkach i wsiach. pic.twitter.com/R4w6c63DcP

— PocztaPolska (@PocztaPolska) March 1, 2024

Wycofanie 120 tysięcy znaczków o wartości 3,9 zł

oznacza stratę dla Poczty Polskiej prawie PÓŁ MILIONA złotych.

Tyle jest gotowa zapłacić Koalicja Yebaćpisów za walkę z Żołnierzami Niezłomnymi.

HAŃBA, koalicjo 13 grudnia!#ZolnierzeWyklęci #ZołnierzeNiezłomni pic.twitter.com/SrErnPCi31

— ɐllǝnuɐɯı (@szef_dywizji) March 1, 2024
opoka, youtube płużański, Portal TV Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?