Przejdź do treści
PiS: Sytuacja w górnictwie to wina rządu, który boi się podejmować decyzje. PO: Opozycja nie podała żadnych propozycji
telewizja republika

– Zła sytuacja w górnictwie to nie wina górników i przywilejów górniczych, ale rządu i zarządzających górnictwem – oceniła Beata Szydło, prezentując w Sejmie stanowisko PiS-u. – W czasie wcześniejszej debaty nad ustawą opozycja nie wykorzystała okazji do przedstawienia własnych pomysłów na naprawę sytuacji w górnictwie – uznał poseł Jacek Brzezinka, reprezentujący PO. W Sejmie trwa debata przed głosowaniem senackich poprawek do nowelizacji ustawy "węglowej".

PiS: zła sytuacja w górnictwie winą rządu

– Nie jest prawdą, że zła sytuacja górnictwa i to, co dziś dzieje się w górnictwie, wynika z przywilejów górniczych, że to jest wina górników. To jest wina zarządzających górnictwem, to jest wina zaniechań, to jest wina rządu, który bał się i nie potrafił podejmować decyzji, ważnych decyzji – podkreśliła wiceszefowa PiS.

Jej zdaniem dobrze, że podpisano porozumienie z górnikami, ale zabrakło – jak mówiła – dialogu społecznego.

– W rodzinach górniczych jest tak, że gdy jest kłopot albo poważny problem, to siada się do stołu, rozmawia i szuka rozwiązania. A potem rozwiązanie znajduje się i wprowadza w życie. Tutaj nie chciano rozmawiać. Dziś rząd boi się, PO i PSL boją się wprowadzić do tej ustawy zapisy o dialogu społecznym, który gwarantuje Polakom konstytucja Rzeczpospolitej – podkreśliła. Dodała, że PiS upomina się o to, żeby kwestia dialogu znalazła się w tej ustawie.

– Problem górnictwa nie został rozwiązany. Dziś słyszymy, że w JSW pojawiają się kłopoty, że grozi jej bankructwo, że zostały wypowiedziane górnikom pakiety społeczne. Niedługo, za kilka tygodni czy za kilka dni usłyszymy, że Katowicki Holding Węglowy ma problemy. Ta ustawa nie rozwiązuje problemów polskiego górnictwa. Dziś na stole obok porozumienia powinna być położona strategia rozwoju górnictwa i strategia rozwoju energetyki, żebyśmy wiedzieli i mieli gwarancje, że rząd Polski ma szczere intencje inwestowania i naprawy polskiego górnictwa, a nie jego likwidacji – mówiła Szydło.

PO: Zmiany w górnictwie niezbędne

Zmiany w polskim górnictwie są niezbędne i nie mogą się ograniczać do zmian kosmetycznych – oświadczył poseł PO Jacek Brzezinka.

Deklarując, że PO popiera ustawę, Brzezinka mówił, że węgiel kamienny nie tylko może, ale i powinien być fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ale aby był tym fundamentem, nie wystarczy posiadać zasoby, ale trzeba mieć też stabilne i konkurencyjne górnictwo, rząd gwarantuje przeprowadzenie programów naprawczych kopalń, wymienionych w porozumieniu ze związkami zawodowymi – dodał poseł.

Brzezinka wyraził też opinię, że w czasie wcześniejszej debaty nad ustawą opozycja nie wykorzystała okazji do przedstawienia własnych pomysłów na naprawę sytuacji w górnictwie, a wyliczała głównie, ile razy w regulacji wymienia się słowo "likwidacja". – Jestem przekonany, że porozumienie ze związkowcami oznacza, iż strona społeczna widzi w propozycji tej właściwą ścieżkę naprawy górnictwa – stwierdził Brzezinka.

– Program rządu uwzględnia zarówno konieczność budowania silnego sektora, ale jest też wyrazem troski o wszystkich pracujących, aby mogli pozytywnie myśleć o przyszłości swojej i swoich rodzin – dodał.

Specjalne posiedzenie Sejmu

Sejm zebrał się na specjalnie zwołanym posiedzeniu zajmuje się poprawkami Senatu do nowelizacji, która ma umożliwić realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej.

Najważniejsza z senackich poprawek dostosowuje sprecyzowane w nowelizacji osłony socjalne do postanowień porozumienia, podpisanego w sobotę między rządem a górniczymi związkami zawodowymi.

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Bosak: nie dla Trzaskowskiego, nie dla Sikorskiego!

Czapeczki z folii aluminiowej miały chronić przed NATO

Marszałek Szymon Hołownia wygwizdany podczas obchodów Święta Niepodległości!

Trump potwierdza: Mike Waltz zostanie doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego

Mrowińska: mąż Kingi Gajewskiej powinien podać się do dymisji!

Jaki o Hołowni: Putina chciał wgniatać w ziemię, a teraz ...

Internet reaguje na tajemnice rodziny Gajewskich

Kuź: zaproszenie na spotkanie z Trumpem, to ogromne wyróżnienie dla prezydenta Andrzeja Dudy

Najnowsze

Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?