Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej o negatywnych zmianach rządu w nauczaniu religii i etyki

W Sejmie odbyło się posiedzenie dotyczące zmian w zasadach nauczania religii i etyki w szkołach. Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej przyjął stanowisko, w którym wyraził sprzeciw wobec propozycji zmian Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Władza walczy z Kościołem
9 lipca 2025 r. w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, do którego należy 53 posłów i senatorów. W obradach wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz inicjatorzy obywatelskich projektów ustaw.
Zgromadzeni odnieśli się krytycznie do projektowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian dotyczących procesu nauczania religii i etyki. Podkreślano, że „straty w wychowaniu młodego pokolenia ku wartościom religijnym, moralnym, patriotycznym i szeroko rozumianym wartościom kulturowym mogą w przyszłości okazać się niezwykle brzemienne w skutkach”. Członkowie Zespołu wyrazili sprzeciw wobec planowanych zmian. „Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań Rządu zmierzających do ograniczania praw obywateli polskich będących członkami kościołów i innych związków wyznaniowych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” — czytamy w stanowisku.
W dokumencie podkreślono, że zmiany dotyczące nauczania religii mogą mieć wpływ na wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe prowadzące nauczanie religii w szkołach i przedszkolach: „Zapowiadane wcześniej, a obecnie wdrażane przez członków Rządu opiłowywanie katolików uderza nie tylko w członków Kościoła Rzymskokatolickiego, ale dotyka łącznie dwudziestu czterech Kościołów i związków wyznaniowych”.
Czy Tusk ulegnie presji społecznej?
Parlamentarny zespół wezwał Prezesa Rady Ministrów i Rząd do „zaprzestania haniebnych praktyk walki z Kościołem Rzymskokatolickim oraz innymi Kościołami i związkami wyznaniowymi działającymi w Polsce” oraz do „powrotu do dialogu z Kościołami i związkami wyznaniowymi dla wieloaspektowego dobra obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz całego państwa polskiego”.
Zespół zaapelował również do Ministra Edukacji Narodowej o uchylenie rozporządzeń z lat 2024 i 2025 dotyczących nauczania religii i etyki lub co najmniej ich nowelizację z odroczeniem wejścia w życie na dzień 1 września 2028 roku.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X