- Transformacja będzie obejmować wiele sektorów, jednak to energetyka odgrywa szczególnie ważną rolę w procesie przeciwdziałania zmianom klimatycznym – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.
Słowa ministra klimatu zostały wypowiedziane w odniesieniu do programu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040). Ministerstwo tłumaczy, że projekt został oparty na 3 filarach:
I. sprawiedliwa transformacja;
II. zeroemisyjny system energetyczny;
III. dobra jakość powietrza.
Minister klimatu zaznaczył, że głównym celem projektu jest budowa nowego systemu energetycznego, który ma być wdrażany stopniowo przez najbliższe 20 lat. Ważne, by gospodarka miała zapewnione bezpieczne źródło energii elektrycznej, a przede wszystkim by było ono niezależne od warunków pogodowych.
- Jest to nieodzowny element przyciągającym inwestycje w kraju – zauważył Kurtyka.
Wiceminister @Ireneusz_Zyska podczas wizyty w Gaju Oławskim: Przygotowujemy się do wdrożenia nowych regulacji europejskich dotyczących rynku energii elektrycznej. Celem tych zmian będzie budowa systemu energetycznego, przygotowanego do transformacji całego sektora. pic.twitter.com/hnx2T3OV3G
— Ministerstwo Klimatu (@MinKlimatu) September 8, 2020
Plan zakłada, że w 2040 r. ponad połowę mocy będą stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę odegra tu także morska energetyka wiatrowa i uruchomienie elektrowni jądrowej. Będą to dwa strategiczne nowe obszary i gałęzie przemysłu, które zostaną zbudowane w Polsce.
- W ostatnim czasie kołem zamachowym rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce stała się fotowoltaika, która jest najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Związane jest z postępującym spadkiem kosztów i systemem wsparcia” – poinformował.
Transformacja wymaga również zwiększenia wykorzystania technologii OZE w wytwarzaniu ciepła i zwiększenia wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie.
Kurtyka zaznaczył, że zmiany mają doprowadzić do „gruntownej poprawy jakości powietrza, redukcji emisji zanieczyszczeń, a przez to poprawy jakości życia społeczeństwa”.
Projekt „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” w pierwszej kolejności musi zostać przekazany pod obrady Komitetu Koordynacyjnego ds. Polityki Rozwoju. Następnie dokument będzie podlegać zaopiniowaniu przez MFiPR. Kolejnym krokiem będzie przekazanie dokumentu na ścieżkę rządową w ramach komitetów w KPRM – tj. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, stałego Komitetu Rady Ministrów oraz do przyjęcia przez Radę Ministrów. Projekt PEP2040 zostanie opublikowany po uzyskaniu pozytywnej opinii KKPR i MFiPR.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!