Przejdź do treści

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Źródło: Wikipedia/Wojciech Kryński/CC-BY-SA-3.0-pl

W Warszawie 28-30 października odbywać się będą uroczystości związane z otwarciem wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zatytułowanej "1000 lat historii Żydów Polskich".

W programie są m.in. koncerty światowej sławy muzyków: Davida Krakauera i Tomasza Stańki, nocne zwiedzanie wystawy stałej, wykład Antony'ego Polonsky'ego, gra muzealna z nagrodami, projekcje filmów i spotkania z twórcami wystawy stałej.

Uroczystości rozpoczną się Dniem Darczyńców, wystawę stałą muzeum zwiedzać będą ci, którzy uczestniczyli w finansowaniu budowy placówki m.in. amerykańscy biznesmani Tad Taube, Wiktor Markowicz, Zygmunt Rolat i Corinne Evens oraz Jan Kulczyk. Tego dnia w muzeum zostaną odsłonięte tablice upamiętniające darczyńców, spotkanie z nimi zapowiedział też prezydent RP Bronisław Komorowski.

28 października

Wtorkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 14 przed stojącym naprzeciwko wejścia do muzeum Pomnikiem Bohaterów Getta. O godz. 19 zaplanowano plenerowe widowisko, podczas którego zagrają nowojorski klarnecista David Krakauer wraz z zespołem, a trębacz Tomasz Stańko wykona utwór skomponowany specjalnie na tę okazję. W części literackiej widowiska reżyserowanej przez Andrzeja Strzeleckiego, usłyszymy także wiersze Juliusza Tuwima oraz pieśni i piosenki po polsku i w jidysz. O godz. 21 rozpocznie się nocne zwiedzanie wystawy, a o godz. 22 - impreza DJ-ska z muzyką z Izraela - "Balagan Meshuge Party Warsaw".

29 października

W środę wystawę oglądać będzie można w godz. 10-23. W godz. 14-17 odbywać się będą spotkania z twórcami wszystkich ośmiu galerii wystawy stałej. O godz. 15 zaplanowano projekcję filmu o rekonstrukcji jednego z najbardziej spektakularnych obiektów wystawy - dachu drewnianej synagogi z Gwoźdźca, a o godz. 17 rozpoczną się warsztaty dla dzieci, wprowadzające je w świat żydowskich obyczajów. W tym samym czasie dorośli będą mogli uczestniczyć w wykładzie historyka z Brandeis University w USA, pracującego nad wystawą stałą, prof. Antony'ego Polonsky'ego.

 O godz. 20 rozpocznie się gra muzealna "Polin: historia od A do Ż", podczas której uczestnicy spotkają w muzeum m.in. animatorów i muzyków, którzy pomogą im w odkrywaniu różnych aspektów historii polskich Żydów. W tym samym czasie zaplanowano koncert klarnecistów - Mikołaja Trzaski, Michała Górczyńskiego, Pawła Szamburskiego i Wacława Zimpela, którzy przekładają tradycję muzyki chasydzkiej na język współczesnego jazzu. O godz. 21.30 Chór Polin - powołany specjalnie na tę okazję zespół warszawiaków: profesjonalistów i amatorów - zaprezentuje utwór inspirowany legendą Polin o przybyciu Żydów do Polski. Dzień zakończy rozpoczynający się o godz. 22 koncert Davida Krakauera.

 30 października

W czwartek podobnie jak poprzedniego dnia, w godz. 10-23 będzie można zwiedzać wystawę stałą, a w godz. 14-17 wziąć udział w spotkaniach z jej twórcami. O godz. 17 rozpoczną się warsztaty dla dzieci zatytułowane "Ulica" - ich uczestnicy zwiedzą część wystawy stałej poświęconą życiu Żydów w polskich miastach, poznają także historię polskich słów zaczerpniętych z jidysz i nauczą się pisać swoje imiona po hebrajsku. W tym samym czasie Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Mirosław Nizio i Kathy Jones, twórcy wystawy stałej, opowiedzą o problemach i kontrowersjach dotyczących ich pracy.

 Wieczorem odbędą się: druga edycja gry muzealnej "Polin: historia od A do Ż", koncert "New Tradition" polskiego skrzypka Adama Bałdycha i izraelskiego pianisty Yarona Hermana oraz koncerty chóru Polin i zespołu Klezzmates.

 Wstęp na wystawy i wydarzenia towarzyszące otwarciu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich jest bezpłatny. Na zwiedzanie wystawy, koncerty i udział w grze muzealnej obowiązują rezerwacje, których można dokonać na stronie internetowej muzeum.

pap

Wiadomości

Stan zdrowia Papieża Franciszka nadal krytyczny

Poseł od Tuska chce "ściszyć" kościelne dzwony

Gość "Dzisiaj", godz. 20.00 w Republice. Zapraszamy!

Lis chciał upokorzyć prezydenta Dudę, ale „Boli, że Trump zaprosił Dudę, a Tuska nie”

Czołowe zderzenie dwóch aut. Jeden z kierowców nie przeżył

Wybory w Niemczech. Wygrywa CDU 29 proc., przed AFD 19,5 proc. i SPD 16 proc.

Groza na przejeździe kolejowym! Bus staranowany przez szynobus

Fort Trump wraca na agendę | Bitwa Polityczna

Prof. Cenckiewicz: Estoński wywiad potwierdza ustalenia ws. współpracy SKW z FSB

Semka: Ameryce nie jest na rękę, aby w Polsce była wojna domowa

Michał Rachoń: Lewicowe media znów szerzą kłamstwa na temat wypowiedzi Trumpa

Zełeński przestanie być prezydentem Ukrainy? Może ustąpić nawet natychmiast!

Ktoś w to uwierzy? Kandydat na kanclerza chce "podpisać polsko-niemiecki traktat o przyjaźni"

Nawrocki o spotkaniu Duda-Trump: nasz prezydent jest mężem stanu

Wybory w Niemczech. Mieszkańcy wyspy Norderney głosują w... koszach plażowych

Najnowsze

Stan zdrowia Papieża Franciszka nadal krytyczny

Czołowe zderzenie dwóch aut. Jeden z kierowców nie przeżył

Wybory w Niemczech. Wygrywa CDU 29 proc., przed AFD 19,5 proc. i SPD 16 proc.

Groza na przejeździe kolejowym! Bus staranowany przez szynobus

Fort Trump wraca na agendę | Bitwa Polityczna

Poseł od Tuska chce "ściszyć" kościelne dzwony

Gość "Dzisiaj", godz. 20.00 w Republice. Zapraszamy!

Lis chciał upokorzyć prezydenta Dudę, ale „Boli, że Trump zaprosił Dudę, a Tuska nie”