Organizacje sędziowskie znów jątrzą! „Apelujemy, abyście nie przyjmowali stanowisk”
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zaapelowało do sędziów, by „nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych prezesach sądów”. Ich zdaniem, nowe prawo ma „umożliwiać przeprowadzenie czystki personalne na stanowiskach funkcyjnych”.
25 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. To jedyna z trzech ustaw reformujących sądownictwo, które doczekały się prezydenckiego podpisu. Wcześniej Andrzej duda zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa.
W artykule 17. ustawy zmieniającej czytamy, że „prezesi i wiceprezesi sądów powołani na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art.1 w brzmieniu dotychczasowym mogą zostać odwołani przez Ministra Sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, bez zachowania wymogów określonych w art. 27 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą”.
Ten zapis znalazł się na celowniku „Iustitii”. Zdaniem SSP, ustawa „umożliwia Ministrowi Sprawiedliwości – Prokuratorowi Generalnemu na przeprowadzenie czystki personalnej na stanowiskach funkcyjnych”. „Iustitia” dodaje, że nowe prawo „pozbawia nas – sędziów – wpływu na to, kto będzie kierował pracą sądów i wydziałów”.
Dlatego też „Iustitia” wzywa sędziów do pewnego rodzaju nieposłuszeństwa. „Apelujemy, abyście nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych w tym trybie prezesach” - pisze Stowarzyszenie Sędziów Polskich, „Jeśli w tej nadzwyczajnej, namiestnikowskiej procedurze nowo powołani prezesi sądów dokonają analogicznych zwolnień podległych sobie sędziów funkcyjnych – apel o nieuczestniczenie w tej niekonstytucyjnej i niekoleżeńskiej procedurze jest w pełni aktualny co do obejmowania zwolnionych w ten sposób funkcji”- czytamy w dalszej części apelu.
Część sędziów zatem, jak widać, chce iść wbrew ustanowionemu prawu. W niedługim czasie prezydent Andrzej Duda ma przedstawić przygotowane projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.